Informację o zawieszeniu projektu gazowego prowadzonego przez spółkę w Iranie podał wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

Woźniak powiedział agencji Reutera: Niewiele możemy zrobić w sprawie kontraktu z Iranem. Sankcje mogą być nałożone w każdym momencie i nikt nie chce ryzykować. Dodał także: Możemy ryzykować, gdy wiercimy i szukamy węglowodorów, ale nie będziemy podejmować ryzyka, bawiąc się w politykę.

PGNiG miała dostarczyć ekspertyzę techniczną związaną z wydobyciem gazu w Iranie. Na początku 2017 roku Teheran dopuścił PGNiG do starania się o wydobycie ropy i gazu.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: rząd radzi niemieckim firmom przygotować się na sankcje USA wobec Iranu

W tym tygodniu doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego zapowiedział, że Stany Zjednoczone mogą nałożyć sankcje wobec krajów i firm prowadzących interesy z Iranem.

Po tej zapowiedzi firmy z Unii Europejskiej – w tym giganci tacy jak francuski Total czy niemiecki Wintershall – podjęły decyzję o wycofaniu się z Iranu.

Donald Trump zerwał wcześniej porozumienie nuklearne z Iranem. Decyzję ta została skrytykowana przez wiele państw, również przez te, który były stronami tej międzynarodowej umowy. Niemcy, Włochy i Rosja ogłosił, że chcą dalszej współpracy z Teheranem. Jednym z niewielu krajów, które poparły decyzję Trumpa, są Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Komisja Europejska po decyzji prezydenta USA ogłosiła, że podejmie działania aby obronić firmy z UE przed jej konsekwencjami. W tym celu uruchomiła tzw. “status blokujący” w sprawie Iranu. Status blokujący jest rozporządzeniem z 1996 r., które zabezpieczającym kraje unijne przed skutkami eksterytorialnego stosowania ustawodawstwa przyjętego przez państwo trzecie oraz działaniami z niego wynikającymi. Komisja Europejska zamieniła je w taki sposób, by dopasować je do sytuacji wywołanej decyzją prezydenta USA.

Rozporządzenie ma wejść w życie 6 sierpnia, w dniu kiedy mają zacząć obowiązywać pierwsze sankcje nałożone przez USA na Iran.

Kresy.pl / businessinsider.com.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. uvara
    uvara :

    Właśnie ostatnio czytałem artykuł, że większość wielkich europejskich koncernów zamierza nie ulegać presji gróźb amerykańskich sankcji i będzie chronić swoje firmy w Iranie, to oczywiście nie dotyczy polskich minionków, które pokornie chylą głowę i uciekają z podkulonym ogonem bo wielki hegemon tak nakazał.