Rosja wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Europy rurociągiem Nord Stream 1 na trzy dni pod koniec miesiąca, poinformował w piątek rosyjski gigant energetyczny Gazprom – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Rosja wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Europy rurociągiem Nord Stream 1 na trzy dni pod koniec miesiąca.

Nieplanowana konserwacja rurociągu Nord Stream 1, który biegnie pod Morzem Bałtyckim do Niemiec, pogłębia impas energetyczny między Moskwą a Brukselą, co już przyczyniło się do gwałtownego wzrostu inflacji w regionie i zwiększyło ryzyko racjonowania i kryzysu.

Gazprom powiedział, że zamknięcie nastąpiło, ponieważ jedyna pozostała sprężarka w rurociągu wymaga konserwacji. Przepływy gazu przez inne trasy rurociągów również spadły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Posunięcie to przyniesie dalsze zakłócenia, szczególnie dla Niemiec, które w dużej mierze zależą od dostaw z Moskwy do zasilania swojego przemysłu. Unia Europejska oskarżyła Rosję o używanie energii jako broni. Moskwa zaprzeczyła oskarżeniu i obwiniła sankcje za spadek eksportu.

„Uważnie monitorujemy sytuację z Federalną Agencją Sieci” – powiedział rzecznik niemieckiego ministerstwa gospodarki.

Przerwa ma trwać od 31 sierpnia do 2 września.

Zobacz też: Szef MSZ Ukrainy: uzależnienie od rosyjskiego gazu zabija

Przypomnijmy, że wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Kubicki, który jest także wiceszefem współrządzącej w Niemczech Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), wezwał do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 w wywiadzie dla portalu RND.

„Musimy jak najszybciej otworzyć Nord Stream 2, aby zapełnić nasze magazyny gazu na zimę. Nie ma powodu, aby nie otwierać Nord Stream 2” – uważa Kubicki. Polityk argumentował, że „gaz z Nord Stream 2 niczym nie różni się od gazu z Nord Stream 1”, ponieważ „jest to tylko inna rura”.

Jego zdaniem otwarcie gazociągu „pomoże ludziom nie marznąć w zimie” a także zapobiegnie stratom w przemyśle.

Wiceszef Bundestagu i FDP wyraził opinię, że zapewnienie gazu na zimę powinno być pierwszoplanowym zadaniem dla rządu federalnego. „Gdy magazyny gazu zostaną zapełnione, możemy znowu zamknąć Nord Stream 2” – uważa Kubicki.

Na uwagę dziennikarza, że Putin wykorzysta otwarcie Nord Stream 2 jako duży sukces, Kubicki odpowiedział, że wszystko, co zapewni dostawy większych ilości gazu, będzie bardziej korzystne dla Niemiec niż dla Putina. Jego zdaniem większym sukcesem Rosji byłoby, gdyby w Niemczech zabrakło gazu. „Trzeba temu zapobiec” – powiedział Kubicki.

Kresy.pl/Reuters

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • r2d2
      r2d2 :

      Sankcje są wynikiem Rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosja wykorzystuje energetykę jak broń i to jest zrozumiałe (Polska ostrzegała że tak będzie od wielu lat, dla tego zaczęliśmy budować zdolności pozyskiwania surowców z innych źródeł). Gdzie tu zakłamanie?