Wojsko nie skasowało żadnego samolotu F-16. Zarzuty zawarte w tekście portalu onet.pl to #FakeNews. Siły Powietrzne posiadają 48 samolotów F-16 Block 52+ – podało dziś na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na artykuł onet.pl w którym informowano o skasowaniu dwóch samolotów F-16.

Dwa samoloty bojowe F-16 zostały skasowane, a wiele jest wykorzystywanych jako dawcy części do innych maszyn – donoszą źródła Onetu. Według naszych informacji zdolna do lotu jest niewielka liczba myśliwców – napisano w artykule Onetu. Zarzucano także MON-owi brak odpowiedzi na pytania postawione w związku z ww. kwestiami.

CZYTAJ TAKŻE: „Rz”: F-35 bez offsetu, polska zbrojeniówka bez możliwości udziału nawet w nieskomplikowanym serwisie

Wedle informacji do których dotarł Onet, dwa myśliwce miały być skasowane w 2019 roku. Jeden z nich podobno nie latał od wielu lat i “uległ poważnemu uszkodzeniu w wyniku przyziemienia, czyli zbyt twardego lądowania przez amerykańskiego pilota, który tuż po tym wydarzeniu został odesłany do USA”.

W opublikowanym na stronie rządowej i podlinkowanym na Twitterze oświadczeniu MON-u, które ukazało się po doniesieniach Onetu przeczytać można:

W nawiązaniu do informacji przedstawionych na portalu onet.pl informujemy, że nieprawdziwa jest informacja o dwóch skasowanych przez wojsko myśliwcach F-16. Siły Powietrzne RP posiadają 48 samolotów F-16 Block 52+. Nie zaistniały żadne zdarzenia lub incydenty związane ze szkoleniem lotniczym bądź działalnością operacyjną skutkujące trwałym uszkodzeniem samolotów F-16 Block 52+. W związku z powyższym liczba samolotów pozostających na wyposażeniu jednostek nie zmieniła się i nadal wynosi 48. Polska posiada dwa dodatkowe samoloty F-16 starszej wersji wyłączone z eksploatacji, jednak są to samoloty dodatkowo pozyskane od strony amerykańskiej jako pomoce szkoleniowe i przeznaczone do zabezpieczenia treningów personelu technicznego.

Kolejnym zarzutem Onetu postawionym Siłom Powietrznym było “przerzucanie części z maszyn w gorszym stanie do tych, które dają nadzieję na dłuższe latanie”. Ministerstwo odpowiedziało w następujący sposób:

W odniesieniu do zagadnienia “kanibalizmu technicznego” jest to zjawisko powszechnie praktykowane w siłach powietrznych na całym świecie i mające na celu utrzymanie w sprawności samolotów tymczasowo oczekujących na części zamienne kosztem tych, które przechodzą długotrwałe procesy serwisowe. Należy podkreślić, że powyższa sytuacja dotyczy wyłącznie pojedynczych egzemplarzy samolotów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Szef MON podpisał umowę na zakup F-35

Wedle ministerstwa obecna liczba sprawnych F-16 “jest wystarczająca do zabezpieczenia postawionych zadań”, a zarzuty postawione przez Onet “są fake newsem, naruszają dobre imię i deprecjonują ogromny wysiłek pilotów, techników i całego personelu, dzięki któremu realizowane są zadania związane z bezpieczeństwem i pozycją międzynarodową Polski”.

Kresy.pl / gov.pl / Twitter / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply