Wojsko planuje zakupy w polskich zakładach obronnych. Huta Stalowa Wola i spółka Rosomak negocjują umowę na dostawę 120-mm moździerzy samobieżnych M120K Rak za 680 mln zł. Zapowiedziane zostały również inne kontrakty.

Pod koniec kwietnia Inspektorat Uzbrojenia podał do publicznej wiadomości niektóre szczegóły negocjowanej umowy ws. dostawy wybranych elementów składowych kolejnych modułów ogniowych moździerzy samobieżnych M120K Rak. Postępowanie to toczy się w procedurze negocjacyjnej bez ogłoszenia o zamówienia. Konsorcjum firm Huta Stalowa Wola oraz Rosomak jest jedynym producentem „Raków”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polska zbrojeniówka nie dała rady zbudować okrętu ratowniczego dla marynarki wojennej

Przeczytaj również: W Hucie Stalowa Wola trwają przygotowania do produkcji nowego wozu bojowego piechoty Borsuk

Zamówienie zrealizowane ma zostać w latach 2020-2026, a jego ogólna wartość określona została na 680 mln zł (553 mln zł netto). Pięć kompanijnych modułów ogniowych (KMO), po 8 „Raków” każdy (czyli w sumie 40 moździerzy i 20 artyleryjskich wozów dowodzenia), mają trafić do „Żelaznej Dywizji” czyli 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, której zadaniem jest obrona ściany wschodniej, a przede wszystkim do nowo sformowanej 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga, wchodzącej w skład tej dywizji.

Jest to trzeci kontrakt na „Raki” dla Wojska Polskiego. Pierwszy, wyceniony na niemal miliard złotych, podpisano 28 kwietnia 2016 r., do wojska dostarczono wtedy osiem KMO. Druga umowa o wartości 275 mln zł podpisana została w październiku 2019 r. i zakładała dostawę dwóch KMO.

Wojsko Polskie obecnie dysponuje 64 moździerzami Rak, które otrzymało zgodnie z umową z 2016 r. W skład każdego KMO Rak wchodzą oprócz moździerzy także cztery Artyleryjskie Wozy Dowodzenia (pozyskiwane były dotychczas wraz moździerzami), trzy Artyleryjskie Wozy Amunicyjne (wszystkie mają być w służbie jeszcze w tym roku) i jeden Artyleryjski Wóz Remontu Uzbrojenia (zawierano na nie osobne umowy w 2017 r. w 2019 r., wszystkie zostały już dostarczone).

Docelowo w skład KMO Rak mają wchodzić Artyleryjskie Wozy Rozpoznawcze na podwoziu KTO Rosomak – zakończenie prac rozwojowych planowane jest na 2020 r.

Informację, że w najbliższych tygodniach podpisana umowa na dostawę kolejnych moździerzy samobieżnych Rak produkowanych w Hucie Stalowa Wola, podał Mariusz Błaszczak 24 kwietnia 2020 r.

CZYTAJ TAKŻE: Niedługo opublikowana zostanie nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego. Jednym z zagrożeń „neoimperialna polityka Rosji”

Błaszczak zapowiedział zwiększone zakupy u polskiej zbrojeniówki. Poinformował również o finalizacji kontraktu na 50 tys. hełmów kompozytowych w Przedsiębiorstwie Sprzętu Ochronnego Maskpol, należącym do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Do wojska trafić ma też dodatkowych 18 tys. karabinków MSBS Grot z Fabryki Broni Łucznik w Radomiu.

Także Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych prowadzi postępowanie w celu pozyskania stacji roboczych i graficznych, monitorów, skanerów, notebooków, tabletów i drukarek. W zamówieniu gwarantowanym wymienia się 5430 stacji roboczych i komputerów osobistych, a do 3260 sztuk jako opcję dodatkową. Zakupy te są jednym z priorytetów zakupowych CZC SZ oraz Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Termin składania ofert mija 26 maja.

Do 17 maja 2020 r. ma zakończyć się składanie ofert na trwający od roku wybór nowego systemu do przenoszenia wyposażenia dla żołnierzy Wojsk Lądowych. Podpisanie umowy na nowy system uwolniłoby polskich żołnierzy od szelek noszących miano „lubawka” noszonych przez nich od lat 90. ubiegłego wieku.

Kresy.pl / wnp.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz