Ukraińskie zakłady przemysłu obronnego Majak w Kijowie poinformowały w niedzielę o rozpoczęciu produkcji nowej amunicji odłamkowej. Jest przeznaczona dla bezzałogowych zestawów lotniczych (BPAK) używanych przez ukraińską armię.

Chodzi o amunicję OBP-1. To pociski o masie 1 kg, których promień rażenia sięga 11 metrów. Pociski o mniejszej mocy nazwane OBP-23.05 ważą pół kilograma i mogą porażać cele w promieniu 4,5 metra – informuje portal fakty.com.ua, powołując się na niedzielny komunikat zakładów. Oba rodzaje amunicji mogą być stosowane przez ukraińskie bezzałogowe.

Ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow opublikował w czwartek na Twitterze zdjęcia przedstawiające 300 nowych dronów DJI Mavic 3T. Mają wesprzeć działania ofensywne sił zbrojnych Ukrainy. Chodzi o drony DJI Mavic 3T. „Duża dostawa dronów na linię frontu. 300 Mavic 3T służy już w Donbasie, Zaporożu i Chersoniu. „Ptaki” mają kamery termowizyjne i kamery z zoomem do wykrywania i niszczenia rosyjskiego sprzętu” – podkreślił Fiodorow.

Podkreślił, że bezzałogowce pozwolą ukraińskim żołnierzom na prowadzenie rozpoznania, korygowanie ognia artylerii i niszczenie rosyjskiego sprzętu wojskowego. Sprzęt został zakupiony w ramach projektu „Armia Dronów”, zainicjowanego przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy i platformę fundraisingową United24.

Resort obrony Ukrainy podaje, że po 9 miesiącach od startu projektu udało się kupić 3201 bezzałogowców. Łączna wartość zawartych kontraktów jest szacowana na ponad 4 mld hrywien (około 500 mln zł).

Zobacz także: WaPo: Ukrainie brakuje wyszkolonych żołnierzy i amunicji – traci zdolność do kontrofensywy

fakty.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply