Ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow opublikował na Twitterze zdjęcia przedstawiające 300 nowych dronów DJI Mavic 3T. Mają wesprzeć działania ofensywne sił zbrojnych Ukrainy.

Opublikowane w czwartek zdjęcia przedstawiają drony DJI Mavic 3T. “Duża dostawa dronów na linię frontu. 300 Mavic 3T służy już w Donbasie, Zaporożu i Chersoniu. „Ptaki” mają kamery termowizyjne i kamery z zoomem do wykrywania i niszczenia rosyjskiego sprzętu” – podkreślił Mychajło Fiodorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Zobacz także: ISW: Rosyjska ofensywa zbliża się do punktu kulminacyjnego

Fiodorow podkreślił, że bezzałogowce pozwolą ukraińskim żołnierzom na prowadzenie rozpoznania, korygowanie ognia artylerii i niszczenie rosyjskiego sprzętu wojskowego. Sprzęt został zakupiony w ramach projektu “Armia Dronów”, zainicjowanego przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy i platformę fundraisingową United24.

Resort obrony Ukrainy podaje, że po 9 miesiącach od startu projektu udało się kupić 3201 bezzałogowców. Łączna wartość zawartych kontraktów jest szacowana na ponad 4 mld hrywien (około 500 mln zł).

Doniesienia medialne z końca lutego wskazywały, że choć oficjalnie Zachód deklaruje, że chce wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, to za kulisami mówi się jednak o ultimatum wojennym dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

USA, Francja i Niemcy miały dać Ukrainie sześć miesięcy na odzyskanie okupowanych terytoriów. Kolejny krokiem mają być rozmowy pokojowe.

Zobacz także: WaPo: Ukrainie brakuje wyszkolonych żołnierzy i amunicji – traci zdolność do kontrofensywy

mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply