Media: Rosja wciąż sprzedaje ropę na masową skalę dzięki „flocie cienia”

Ze śledztwa dziennikarzy „El Mundo” wynika, że mimo sankcji Rosja w dalszym ciągu masowo sprzedaje ropę naftową, wykorzystując ponad 400 tankowców, pływających pod banderami innych krajów.

Hiszpański dziennik „El Mundo” ustalił, w jaki sposób Rosja wykorzystuje możliwość sprzedawania swojej ropy, transportowanej tankowcami. Jest to możliwe dzięki 443 tankowcom, pływającym pod flagami 9 innych państw. To tzw. „flota cienia”.

Statki są zaopatrywane na wodach międzynarodowych, w tym na Morzu Śródziemnym u brzegów Hiszpanii, ale poza jej wodami terytorialnymi. Surowiec odbierają od dużych rosyjskich zbiornikowców typu Aframax.

 

Proceder ma miejsce w różnych miejscach świata. Często jest to Cieśnina Gibraltarska i wody w pobliżu Ceuty – hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. „El Mundo” twierdzi, że tylko od października 2022 r. a styczniem 2023 r. hiszpańskie służby zaobserwowały około 20 przypadków przeładunku rosyjskiej ropy w tym rejonie. Jednym ze statków miał być pływający pod flagą Panamy zbiornikowiec Anshun II.

Jak pisze „El Mundo”, wśród głównych odbiorców ropy dostarczanej przez jednostki „loty cienia” Chiny i Indie.

Gazeta informuje też, że największe rosyjskie zbiornikowce wypływają głównie z portów położonych nad Morzem Bałtyckim: Primorsk oraz Ust-Ługa. Wskazują na to dane międzynarodowej spółki konsultingowej S&P Market Intelligence. Z tych informacji wynika też, że rosyjską ropę odbierają statki pływające pod banderami: Wysp Marshalla, Panamy, Chin, Kamerunu, Liberii, Belize, Brazylii, Indii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jak ustaliła madrycka gazeta, pod koniec kwietnia br. spodziewane jest przeładowanie z tego tankowca rosyjskiej ropy na mniejsze jednostki w Cieśninie Gibraltarskiej.

Przypomnijmy, że o tworzeniu przez Rosję „flotę cieni” pisał na początku grudnia ub. roku „Financial Times”. Jak podawano wówczas, Rosja kupiła ponad sto starzejących się tankowców, by dostarczać ropę do Indii, Chin i Turcji.

Zobacz także: Rosja utraciła rynek ropy w Europie

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz