Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wezwał w niedzielę władze Białorusi, by powstrzymały się od rozmieszczania na swoim terytorium rosyjskiej broni jądrowej. Zagroził możliwością nałożenia na kraj kolejnych sankcji. Jego zdaniem przyjęcie rosyjskiej broni jądrowej przez Białoruś byłoby „nieodpowiedzialną eskalacją”.

Szef dyplomacji UE ostrzegł, że w razie rozmieszczenia na swoim terytorium rosyjskiej broni jądrowej Białoruś może zostać objęta dalszymi sankcjami. „Przyjmowanie przez Białoruś rosyjskiej broni atomowej na własnym terytorium oznaczałaby nieodpowiedzialną eskalację i zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa. Białoruś może to jeszcze powstrzymać, to jej wybór. UE jest gotowa odpowiedzieć dalszymi sankcjami” – oświadczył na Twitterze.

W sobotę na antenie stacji Rossija-24 prezydent Rosji Władimir Putin mówił m.in. o kwestii rozmieszczenia na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej. Oświadczył, że białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, już od dawna podnosi temat rozmieszczenia na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. 

W niedzielę NATO skrytykowało Rosję za jej „niebezpieczną i nieodpowiedzialną” retorykę nuklearną. „NATO jest czujne i ściśle monitorujemy sytuację. Nie zauważyliśmy żadnych zmian w rosyjskiej postawie nuklearnej, które skłoniłyby nas do dostosowania naszej” – powiedział rzecznik NATO.

Ukraina wezwała z kolei do zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia sprawy.

Zobacz także: ISW: Rosja planowała rozmieścić broń jądrową na Białorusi jeszcze przed wojną

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz