W sobotę chińscy naukowcy przedstawili w Pekinie wstępny projekt propozycji, które mogą zostać ujęte w prawo tego państwa dotyczące sztucznej inteligencji.

W projekcie ustawy zwrócono uwagę na kwestie rozwoju praktyki przemysłowej w trzech obszarach: danych, mocy obliczeniowej i algorytmów, powiedział chińskiemu dziennikowi “Global Times” Zhao Jingwu, profesor nadzwyczajny w Szkole Prawa Uniwersytetu BeiHang. Zhao powiedział, że propozycja wprowadza również system ubezpieczeń AI. Ponadto proponuje poprawę umiejętności cyfrowych obywateli, mając na celu zapobieganie zagrożeniom dla bezpieczeństwa związanym z technologią po stronie użytkownika i kontrolowanie tych zagrożeń.

Opracowanie projektu mowego prawa może przygotować reakcje na zagrożenia bezpieczeństwa i im zapobiegać, a także kierować i regulować zdrowy, uporządkowany i życzliwy rozwój chińskiego przemysłu sztucznej inteligencji, uznał Zhang Linghan, jeden z czołowych jego autorów z Chińskiego Uniwersytetu Nauk Politycznych i Prawa, a także jedna z zaledwie dwóch chińskich ekspertów zasiadajacych w organie doradczym ONZ ds. sztucznej inteligencji. Uznał on, że projekt pokazuje także “chińską mądrość” w zarządzaniu sztuczną inteligencją na poziomie międzynarodowym, zacytował „Global Times”.

Gazeta twierdzi, iż główna treść projektu obejmuje rozwój i promocję, ochronę praw, obowiązki w zakresie bezpieczeństwa, nadzór i zarządzanie, specjalne scenariusze zastosowań, współpracę międzynarodową i odpowiedzialność prawną.

Chiny wzmagają wysiłki na rzecz wprowadzenia prawa dotyczącego sztucznej inteligencji zarówno w kręgach przemysłowych, jak i akademickich. Zhang stwierdziła, że ​​jej zdaniem projekt ten wyznacza kierunki przyszłego ustawodawstwa dotyczącego sztucznej inteligencji w Chinach.

Czytaj także: Algorytm sztucznej inteligencji pokonał pilota myśliwca F-16 w wirtualnej symulacji walki powietrznej

Przed przyjęciem ustawy uczeni przedstawią dwie lub trzy wersje projektów. Jak dowiedział się „Global Times”, w gronie naukowców zaangażowanych w przygotowanie propozycji znajdują się przedstawiciele siedmiu uniwersytetów i instytucji badawczych w Chinach, z których wszyscy mają doświadczenie w udziale w legislacji.

Chiny przodują w zarządzaniu sztuczną inteligencją, wdrażając szereg przepisów dotyczących sztucznej inteligencji. Jednak, jak przypomniał “Global Times”, w zeszłym tygodniu Parlament Europejski wykonał znaczący ruch, głosując za przyjęciem regulacji w kwestii sztucznej inteligencji, które zostały uznane za pierwsze na świecie kompleksowe prawo o sztucznej inteligencji.

Biorąc pod uwagę różne wartości, normy kulturowe, systemy regulacyjne i otoczenie przemysłowe w Chinami a Unii Europejskiej, w opisywanym projekcie ustawy proponuje się chińskie rozwiązanie, które różni się od systemu legislacyjnego i podejścia UE, skomentował prace w ChRL Cheng Ying, starszy inżynier z Chińskiej Akademii Informacji i Technologii Komunikacyjnych.

W projekcie kładzie się nacisk na promowanie rozwoju przemysłowego przy jednoczesnym zrównoważeniu rozwoju i bezpieczeństwa, podczas gdy UE odchodzi od praktyki przemysłowej i kieruje się tradycyjnym podejściem polegającym na kompleksowych i rygorystycznych regulacjach rządowych, ocenił Cheng. Jeśli chodzi o klasyfikację ryzyka, UE dokonała czterostopniowej klasyfikacji ryzyka, wyraźnie zakazując niektórych zastosowań sztucznej inteligencji, przy czym sztuczna inteligencja wysokiego ryzyka obejmuje osiem obszarów zastosowań.

Chen ocenił, że unijne przepisy UE o sztucznej inteligencji ustanawią wyższy próg wejścia dla dużych chińskich i amerykańskich przedsiębiorstw na rynek UE i wpłyną na globalne środowisko biznesowe i system zasad. Według niego Bruksela zdobywa ten sposób kapitał negocjacyjny. Zarazem twierdził, iż UE stoi również przed poważnymi żądaniami dotyczącymi dobrze prosperującego przemysłu sztucznej inteligencji w niektórych państwach członkowskich. W związku z tym blok w rzeczywistości szuka „bardzo delikatnej równowagi” w sporach i kompromisach w zarządzaniu sztuczną inteligencją.

Czytaj także: Pionierzy nowych technologii domagają się wstrzymania prac nad sztuczną inteligencją

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Opierając się na konsensusie, że globalizacja jest kluczem do utrzymania zdrowej perspektywy sztucznej inteligencji, w projekcie chińskiej ustawy stwierdza się, że przedsiębiorstwa mogą legalnie opracowywać, dostarczać i wykorzystywać produkty i usługi związane ze sztuczną inteligencją w Chinach. Podmioty rynku zagranicznego mogą uczestniczyć w rozwoju i dostarczaniu produktów i usług AI w Chinach zgodnie z prawem, bez żadnych dodatkowych zobowiązań poza obowiązującymi przepisami i regulacjami dotyczącymi inwestycji zagranicznych dla firm zagranicznych, powiedział Xu Xiaoben z Uniwersytetu w Zhongnan.

globaltimes.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply