Amerykańskie przedsiębiorstwo lotnicze General Atomics Aeronautical Systems otrzymało kontrakt dotyczący sztucznej inteligencji w bezzałogowcach, wart 93,3 mln dolarów. Nowe rozwiązania będą testowane na dronach MQ-9.

Kontrakt dla General Atomics Aeronautical Systems o wartości 93,3 mln dolarów został przyznany przez Połączone Centrum Sztucznej Inteligencji (Joint Artificial Intelligence Center, JAIC) Departamentu Obrony USA. Poinformował o tym w tym tygodniu serwis flightglobal.com.

Celem umowy jest wzmocnienie zdolności latających statków bezzałogowych w zakresie autonomicznego używania sensorów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Całość jest częścią projektu Smart Sensor w ramach JAIC, opracowanego, by zademonstrować algorytmy rozpoznawania obiektów przy użyciu bezzałogowca latającego i przy zastosowaniu sztucznej inteligencji do sterowania jego sensorami i bezpośredniego, autonomicznego lotu.

Wiceprezydent ds. rozwoju strategicznego General Atomics Aeronautical Systems, J. R. Reid powiedział, że realizacja tej koncepcji „przyniesie niesamowity wzrost w zakresie zdolności systemów bezzałogowych do zastosowania w całej pełni zakresu opcji militarnych”.

Według przedstawicieli tego koncernu, technologia ta ma zostać zastosowana w dronach uderzeniowych MQ-9 Reaper, w konfiguracji z licznymi sensorami, w tym opracowywanym przez General Atomics Aeronautical Systems specjalnie dla tego drona systemie obronnego wsparcia elektronicznego (Reaper Defense Electronic Support System) oraz radarem Lynx.

Do dowodzenia dronem MQ-9 zostanie wykorzystany opracowany przez firmę Metis – aplikację do zadaniowania wywiadowczego i rozpoznawczego i wymiany informacji wywiadowczych. Umożliwia ona operatorowi drona określenie celów misji opartych na efektach i otrzymywanie automatycznych powiadomień o przydatnych danych wywiadowczych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niedawno informowaliśmy, że turecka firma opracowała oparte na sztucznej inteligencji oprogramowanie dla dronów działających w roju. Według tureckiej firmy MilSOFT, dzięki integracji sztucznej inteligencji i przetwarzania obrazowego, roje dronów będą mogły zyskać dodatkowe zdolności np. w zakresie zwiadu, wykrywania i identyfikacji celów czy prowadzenie misji poszukiwawczo-ratunkowych.

Zobacz: Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA opublikowało film o planach rozwoju sztucznej inteligencji Skyborg dla dronów [+FOTO/VIDEO]

Czytaj także: USA: kilkanaście kolejnych firm z kontraktami w ramach programu Skyborg

flightglobal.com / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz