Algorytm sztucznej inteligencji pokonał pilota myśliwca F-16 w wirtualnej symulacji walki powietrznej przeprowadzonej przez Pentagon.

Algorytm opracowany przez Heron Systems z łatwością pokonał pilota myśliwca we wszystkich pięciu rundach starcia, które zakończyły całoroczny konkurs organizowany przez DARPA.

Konkurs, zwany Alpha Dogfight Trials, był częścią programu Air Combat Evolution, który bada automatyzację w walce powietrznej i ma na celu zwiększenie zaufania ludzi do systemów sztucznej inteligencji.

Z ludzkiego punktu widzenia, ze świata pilotów myśliwców, rozmawialiśmy o tym, że ufamy temu, co działa. Widzieliśmy, że w tym ograniczonym obszarze, w tym konkretnym scenariuszu, mamy działającą sztuczną inteligencję – powiedział Justin Mock z DARPA, pilot myśliwca i komentator prób

Człowiek-pilot, znany publiczności tylko po znaku wywoławczym „Banger” ze względów bezpieczeństwa operacyjnego, jest absolwentem kursu instruktora uzbrojenia Sił Powietrznych, wysoce selektywnego kursu zarezerwowanego dla najlepszych pilotów myśliwców. Chociaż zwycięstwo systemu AI jest dużym krokiem naprzód dla młodego programu DARPA, praca jest daleka od zakończenia.

Warunki w symulacji nie były realistyczne dla walki powietrznej. Na początek system sztucznej inteligencji miał m.in. doskonałe informacje, co nie zdarza się w terenie.

Jest wiele zastrzeżeń w tym miejscu – powiedział płk Dan Javorsek, kierownik programu w biurze ds. technologii strategicznych DARPA w transmisji na żywo po wydarzeniu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

System sztucznej inteligencji Herona zyskał rozgłos ze względu na swoją agresywność i efektywność działania.

Mock powiedział, że Heron często popełniał błędy w podstawowych manewrach myśliwskich, odwracając się od samolotu wroga w kierunku, z którego sztuczna inteligencja myślała, że ​​nadleci inny samolot, ale był w stanie zrekompensować te pomyłki „doskonałą zdolnościa celowania”.

Heron był jedną z ośmiu AI wybranych przez DARPA do udziału w finałowej rundzie konkursu agencji. Wyprzedził takie firmy jak Lockheed Martin, Perspecta Labs, Aurora Flight Sciences, EpiSys Science, Georgia Tech Research Institute, PhysicsAI i SoarTech.

Kierownictwo projektu DARPA przyznało, że wyniki symulowanej walki powietrznej to tylko pierwszy krok w długiej podróży do stworzenia AI, która może walczyć w powietrzu.

Jak informowaliśmy, Pentagon pracuje nad autonomicznym samolotem mający wygrywać z załogowymi myśliwcami w walce powietrznej. Pierwsze próbne starcie ma obyć się w lipcu 2021 roku.

Kresy.pl / c4isrnet.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz