W niedzielę mieszkańcy Berlina wypowiedzieli się w referendum za uspołecznieniem 240 tysięcy mieszkań, które należą do wielkich koncernów. Takie rozwiązanie poparło 56,4 procent głosujących.

Niedzielne referendum w Berlinie odbyło się pod hasłem „Wywłaszczyć Deutsche Wohnen i spółkę” – informuje Deutsche Welle. Referendum było efektem obywatelskiej inicjatywy, która powstała na fali protestów wiosną 2019 roku przeciwko szybko rosnącym czynszom. Berlińczycy odpowiadali na pytanie, czy są za uspołecznieniem mieszkań należących do wielkich koncernów na rynku nieruchomości, które posiadają więcej niż 3000 lokali mieszkalnych i są obwiniane za drastyczny wzrost czynszów w ostatnich latach. 56,4 proc. głosujących zaznaczyło odpowiedź „tak”. Przeciwko opowiedziało się 39 procent.

Wynik referendum nie jest wiążący. Berliński Senat nie ma obowiązku opracowania ustawy dotyczącej wspomnianej kwestii. Niektórzy prawnicy wskazują, że ustawa tego typu mogłaby okazać się niekonstytucyjna. Nawet w przypadku wejścia w życie takich regulacji, firmy mieszkaniowe mogłyby zaskarżać konkretne decyzje o wywłaszczeniach przed sądem. Koncerny mogłyby żądać też rekompensat od władz miejskich.

Czynsze w Berlinie rosną bardzo szybko. Jedynie kilkanaście procent osób w niemieckiej stolicy mieszka we własnych nieruchomościach. Zdecydowana większość wynajmuje mieszkania.

Największym koncernem posiadającym mieszkania jest spółka Deutsche Wohnen. Posiada ona około 113 tys. mieszkań.

Ostatnia analiza portalu Immowelt wskazuje, że wynajem rodzinnego mieszkania w Berlinie kosztuje dziś około 1360 euro miesięcznie. Powoduje to, że niektóre rodziny muszą przeznaczać połowę dochodów na wynajem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której zagraniczne fundusze hurtowo kupują od deweloperów mieszkania, aby je potem wynajmować. Liczba takich transakcji może wzrosnąć w najbliższych latach. Prowadzi to do wzrostu cen mieszkań.

Zobacz także: Holandia: Protesty przeciwko polityce mieszkaniowej państwa

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz