Sprawcy czynu zostawili kartkę, w której usunięcie symboliki z czasów III Rzeszy nazwali „wiosennymi porządkami”.

Nieznani sprawcy usunęli szlifierką swastykę i budzący kontrowersje napis z dzwonu wiszącego w miejscowości Schweringen w Dolnej Saksonii. – podało w środę Deutsche Welle.

Jak twierdzi Deutsche Welle, wierni kościoła ewangelicko-luterańskiego w Schweringen, w którym wisiał dzwon, nie wiedzieli o jego nazistowskim pochodzeniu do września ubiegłego roku. Wówczas okazało się, że nosi on swastykę i napis „niech pomoże pokonywać niezgodę”. Rozgorzała dyskusja na temat tego, co zrobić z kłopotliwą spuścizną z czasów III Rzeszy. W połowie marca rada parafialna zdecydowała o pozostawieniu dzwonu, lecz pastor chciał zaskarżyć tę decyzję doszukując się przy jej podjęciu błędów proceduralnych. Do czasu rozwiązania sporu postanowiono z dzwonu nie korzystać.

Problem miejscowych protestantów rozwiązało zniszczenie swastyki i napisu. Nie wiadomo, kiedy to się stało, kto był sprawcą tego czynu i jak dostał się na dzwonnicę. Sprawcy wyjaśnili w pozostawionym liście, że przeprowadzili „wiosenne porządki” i usunęli „brud narodowych socjalistów”.

Nie wiadomo jeszcze, co teraz z dzwonem zrobią miejscowi protestanci i czy zdecydują się na zgłoszenie sprawy na policję.

Przypomnijmy, że dzwon w Schweringen nie jest jedyną tego typu pamiątką po III Rzeszy w Niemczech. Jak pisaliśmy, na początku marca br., również po kilkumiesięcznej dyskusji, rada gminy w Herxheim am Berg zdecydowała w tajnym głosowaniu (większością 10 głosów za, 3 przeciw), że dzwon poświęcony Hitlerowi zostanie zachowany jako „pomnik przeciwko przemocy i bezprawiu”. Natomiast dzwon ze swastyką w Fassberg w Dolnej Saksonii ma zostać zastąpiony innym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Deutsche Welle

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz