Liderzy państw, którzy uczestniczyli w międzynarodowej konferencji w sprawie pomocy Libanowi zapowiedzieli, że przeznaczą na pomoc dla kraju po eksplozji w porcie w Bejrucie „duże środki finansowe”. Wyrazili jednak opinię, że w kraju potrzebne są reformy.

Przywódcy państw, którzy uczestniczyli w niedzielnej wideokonferencji w sprawie pomocy dla Libanu zadeklarowali, że na wsparcie dla kraju przeznaczone zostaną duże środki finansowe – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Zakomunikowali jednak, że w ich opinii w kraju potrzebne są reformy.

Wideokonferencja została zorganizowana w niedzielę przez Francję i ONZ. Przywódcy oświadczyli w końcowym komunikacie, że „Liban nie jest sam” w obliczu tragedii. Zobowiązali się do pomocy „dostarczonej bezpośrednio mieszkańcom Libanu, z pełną efektywnością i przejrzystością”. Podkreślili, że oczekują reform, których żądają osoby protestujące w Bejrucie. Zaznaczyli także potrzebę przeprowadzenia niezależnego śledztwa w kwestii przyczyn eksplozji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nie została określona konkretna kwota pomocy. Wiadomo jednak ile środków zamierzają przeznaczyć niektóre państwa, których przywódcy uczestniczyli w konferencji.

Francja, która zainicjowała przeprowadzenie konferencji, zadeklarowała pomoc w wysokości 252,7 mln euro. Środki mają zostać przeznaczone na krótkoterminową pomoc dla kraju.

Wielka Brytania zapowiedziała przeznaczenie 20 mln funtów, dodatkowo, do wcześniej zapowiadanych 5 mln (w celu zapewnienia Libanowi żywności, ponieważ na skutek wybuchu zniszczony został silos zbożowy, w którym zgromadzono ok. 80 proc. całych rezerw zbożowych kraju).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Niemcy zobowiązały się przekazać 10 mln euro, Szwajcaria – 4 mln dolarów. Hiszpania zadeklarowała wysłanie misji humanitarnej, m.in. sprzętu medycznego i mobilnych szpitali.

„Przyszłość Libanu decyduje się teraz, za sprawą samego Libanu i z jego międzynarodowymi partnerami u boku” – napisał na Tiwtterze po zakończeniu konferencji prezydent Francji Emmanuel Macron.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, późnym popołudniem we wtorek, w porcie w Bejrucie doszło do potężnej eksplozji, która zniszczyła dużą część miasta.

Władze Libanu jako przyczynę tragedii wskazały prace spawalnicze w składach, w których trzymano 2750 ton saletry amonowej.

Podawaliśmy, że prezydent Libanu zapowiedział w piątek, że śledztwo w sprawie tragicznej w skutkach wtorkowej eksplozji w porcie w Bejrucie pozwoli zbadać, czy była ona spowodowana „obcą interwencją” lub przypadkiem.

pap / reuters.com / wnp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz