Dyrektywa budynkowa (EPDB) została przegłosowana w piątek przez Radę UE. Przeciw głosowały Węgry i Włochy. Polska, Czechy, Chorwacja, Słowacja i Szwecja wstrzymały się od głosu. Pozostałe państwa poparły nowe prawo.

W piątek w Unii Europejskiej podjęto ostateczną decyzję w sprawie “dyrektywy budynkowej”, zwanej także “dyrektywą wywłaszczeniową”. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada UE. Okazuje się, że przeciw nowemu prawu zagłosowały tylko dwa kraje UE – Węgry i Włochy. Z kolei Polska, Czechy, Chorwacja, Słowacja i Szwecja wstrzymały się od głosu.

Pozostałe kraje członkowskie zagłosowały za przyjęciem dyrektywy.

Nowe prawo zakłada m.in. obowiązkowe remonty budynków, w tym zasadniczo niewymagających remontu, by spełniały wymogi unijnej polityki klimatycznej. Różne szacunki wskazują, że realizacja dyrektywy do 2050 roku będzie kosztować nas ponad 1,5 biliona złotych.

Nowe przepisy przewidują stopniowe odejście od paliw kopalnych w kotłach wykorzystywanych do ogrzewania domów. Pierwszym krokiem będzie zakaz udzielania publicznych dotacji na instalację samodzielnych kotłów opalanych gazem, węglem czy olejem opałowym.

Dyrektywa EPDB jest częścią tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. “Zmieniona dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie w najbliższych tygodniach. Następnie państwa członkowskie będą musiały ją transponować do prawa krajowego” – podała w piątkowym komunikacie Komisja Europejska.

Przed zapisami tzw. dyrektywy budynkowej wielokrotnie ostrzegali politycy Konfederacji. Ich zdaniem, powinno się w tym przypadku mówić wręcz o “dyrektywie wywłaszczeniowej”. “Jestem w stanie sobie wyobrazić, że traci się prawo do użytkowania budynku” – podkreślała Anna Bryłka. Przypomniała, że to od decyzji polskiego rządu będzie zależało przyjęcie, bądź nie, głównego filaru Europejskiego Zielonego Ładu. Tymczasem doniesienia medialne wskazują, że obecny polski rząd wstrzymał się w tej sprawie od głosu.

Zobacz także: Konfederacja: Zielony Ład spowoduje przymusowe remonty [+VIDEO]

ansa.it / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply