Niemcy i Wielka Brytania przerzucają wojska na Litwę [+VIDEO/+FOTO]

Niemcy rozpoczęły przerzut sił do grupy batalionowej NATO na Litwie. W poniedziałek do drugiego miasta Litwy, Kowna, przybył pierwszy kontyngent niemieckich posiłków. Przerzut sił na Litwę zapowiedziała w poniedziałek także Wielka Brytania.

W poniedziałek 70 niemieckich żołnierzy przybyło samolotem A400M Luftwaffe na lotnisko w Kownie, wraz z około 100 armatohaubicami i pojazdami wojskowymi – informuje Deutsche Welle. Litewskie Ministerstwo Obrony podziękowało na Twitterze sojusznikom z NATO.

Niemieckie ministerstwo obrony ogłosiło w ubiegłym tygodniu plany wysłania dodatkowych 380 żołnierzy na Litwę. Kolejne transporty spodziewane są w ciągu tygodnia. Na Twitterze zamieszczone zostały nagrania i zdjęcia przedstawiające transport niemieckich sił na Litwę. Niemieccy żołnierze wesprą grupę batalionową NATO. Wśród sprzętu, który został przerzucony na Litwę znajdują się m.in. armatohaubice PzH 2000.

Także Wielka Brytania wysyła swoje siły na Litwę.

“W duchu solidarności Wielka Brytania wyśle niewielką liczbę personelu wojskowego, aby wesprzeć Litwę w zakresie wywiadu, obserwacji i rozpoznania. To rozmieszczenie pomoże zwiększyć zdolność Litwy do radzenia sobie z presją wzdłuż jej granicy z Białorusią” – poinformowało w poniedziałek na Twitterze ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Dodano, że Litwa i Wielka Brytania “podzielają obawy związane z gromadzeniem przez Rosję wojska na granicy z Ukrainą, a także kryzysem migracyjnym na litewsko-białoruskiej granicy”.

“Na mocy dwustronnego porozumienia skierowałem teraz niewielką liczbę personelu wojskowego, aby odpowiedzieć na te kwestie graniczne” – oświadczył brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace.

W poniedziałek władze Portugalii przekazały z kolei, że kompania żołnierzy z tego państwa trafi do Rumunii. Kierowani do Rumunii żołnierze to strzelcy wyborowi z kompanii zmechanizowanej, a ich misja nie dotyczy konfliktu na Ukrainie w sposób bezpośredni.

“Portugalia regularnie uczestniczy we wspólnych ćwiczeniach państw sojuszniczych, czego przykładem jest ostatni udział w misji NATO Tailored Forward Presence, w Rumunii. Podobnie jak w 2021 r. tak w tym roku planujemy skierowanie tam portugalskich wojskowych” – podkreślono w komunikacie portugalskiego resortu obrony.

Przypomnijmy, że na początku lutego br. prezydent USA Joe Biden formalnie zatwierdził wysłanie dodatkowych amerykańskich oddziałów do trzech europejskich państw. Do Polski trafi 1700 żołnierzy, a kolejnych 1000 do Rumunii. Ci ostatni zostaną przerzuceni z baz w Niemczech. Dotyczy to szwadronu wozów bojowych Stryker z 2. Pułku Kawalerii USA. Do samych Niemiec także wysłanych zostanie kilkuset amerykańskich żołnierzy.

Pod koniec stycznia br. Francja zadeklarowała, że w ramach NATO może wysłać do Rumunii kilkuset żołnierzy. Mówiła o tym francuska minister obrony Florence Parly. Wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że ​​Francja wyśle ​​wojska do Rumunii w ramach operacji NATO w celu zapewnienia bezpieczeństwa wschodnim państwom sojuszu. Z kolei rosyjskie MSZ poinformowało 21 stycznia, że gwarancje bezpieczeństwa, których Rosja chce od NATO, obejmują postanowienia zobowiązujące siły NATO do opuszczenia Rumunii i Bułgarii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Brytyjskie MSZ: Rosja może zaatakować Ukrainę w każdej chwili

Warto zwrócić uwagę, że premier Kirił Petkow zapewniał wcześniej, że strategia bezpieczeństwa Bułgarii opiera się na jej własnym potencjale. „To oznacza bułgarskie wojska, bułgarskie dowództwo, realne bułgarskie kierownictwo. Niestety nasza armia nie jest finansowana dostatecznie i w prawidłowym kierunku, mamy jawny deficyt. Dlatego od teraz będziemy pracować nad tym deficytem, a nie po prostu kupować sprzęt, on nie był dobierany systematycznie” – oświadczył wcześniej. Petkow zadeklarował – „Bułgaria więcej nie będzie po prostu biorcą bezpieczeństwa, lecz będzie konstruktywnym partnerem w ramach NATO”.

Zobacz także: Amerykańska odpowiedź nie zadowala Rosji

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply