Większa część środowego posiedzenia rządu Bułgarii poświęcona została napięciom między Rosją a Ukrainą.

W czasie posiedzenia premier Kirił Petkow wysłuchał sprawozdania na temat sytuacji w regionie oraz stanu sił zbrojnych Bułgarii przygotowanego przez miejscowy resort obrony. Jak powiedział szef rządu strategią jego państwa jest dążenie do deeskalacji relacji między Rosją i Ukrainą, oraz Rosją i NATO.

Petkow podkreślił, że strategia bezpieczeństwa Bułgarii opiera się na jej własnym potencjale. “To oznacza bułgarskie wojska, bułgarskie dowództwo, realne bułgarskie kierownictwo. Niestety nasza armia nie jest finansowana dostatecznie i w prawidłowym kierunku, mamy jawny deficyt. Dlatego od teraz będziemy pracować nad tym deficytem, a nie po prostu kupować sprzęt, on nie był dobierany systematycznie” – agencja News.bg zacytowała bułgarskiego premiera.

Petkow zadeklarował – “Bułgaria więcej nie będzie po prostu biorcą bezpieczeństwa, lecz będzie konstruktywnym partnerem w ramach NATO”.

“Łącznie z wysiłkami dyplomatycznymi Bułgaria wykona krok w stronę rozwoju własnego potencjału militarnego, w kierunku przygotowania grupy batalionowej armii bułgarskiej, od dowództwa bułgarskiego, z wykorzystaniem bułgarskiego łańcuchu dowodzenia, co będzie naszym stanowiskiem w ramach rozmów NATO” – powiedział z kolei minister obrony Stefan Janew.

Minister spraw zagranicznych Teodora Genczowska stwierdziła natomiast – “Od grudnia Bułgaria konsekwentnie obstaje przy poszukiwaniu dyplomatycznego rozwiązania problemu między Rosją a Ukrainą, na wszystkich forach dyplomatycznych, formatach i w rozmowach telefonicznych. Te wysiłki będą kontynuowane i mamy nadzieję, że w konsekwencji, problem zostanie rozwiązany drogą dyplomatyczną”.

W komentarzu News.bg ocenia, że ze słów członków nowego rządu wynika, iż na terytorium Bułgarii nie zostaną rozmieszczone żadne wojska innego kraju. Jeszcze pod koniec grudnia stanowisko takie wyraził minister obrony Janew. Wówczas jednak premier Petkow zdystansował się od jego wypowiedzi stwierdzając, że stanowisko w strategicznych sprawach musi zostać ukształtowane na forum całego gabinetu.

news.bg/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply