Biden wysyła kolejnych żołnierzy do Polski [+VIDEO]

Prezydent USA Joe Biden formalnie zatwierdził wysłanie dodatkowych amerykańskich oddziałów do trzech europejskich państw.

Zgodnie z informacją podaną w środę przez CNN Biden zatwierdził wysłanie do Polski 1700 żołnierzy oraz kolejnych  1000 do Rumunii. Ci ostatni zostaną przerzuceni z baz w Niemczech. Do samych Niemiec także wysłanych zostanie kilkuset. Dodatkowi amerykańscy żołnierze mają być dyslokowani w najbliższych dniach, jak zapowiedział rzecznik Departamentu Obrony USA John Kirby.

Według rzecznika zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Europie Środkowej ma być potwierdzeniem sojuszniczego wsparcia USA dla ich bezpieczeństwa. Kirby podkreślił przy tym, że “siły te nie będę walczyć na Ukrainie”. Powiedział także, że dodatkowe oddziały nie wchodzą w skład tych 8,5 tys. żołnierzy, które USA postawiły niedawno w stan podwyższonej gotowości jako Siły Odpowiedzi.

Co ważne dodatkowe siły USA nie są wysyłane do Europy w ramach mechanizmów NATO lecz na podstawie dwustronnych ustaleń Waszyngtonu z państwami, które je przyjmą. CNN tłumaczy to tym, że Sojusz Północnoatlantycki ciągle nie aktywował swoich Sił Odpowiedzi.

Podobnie wytłumaczył to minister obrony Mariusz Błaszczak, który podkreślał, iż dyslokacja nastąpiła po jego ubiegłotygodniowych konsultacjach z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Błaszczak uznał taką decyzję Amerykanów za potwierdzenie tego, że i USA, i NATO “poważnie traktują zagrożenie ze strony Rosji”. Uznał to za przykład sojuszniczej “solidarności” oraz “zdecydowane kroki odstraszające”.

 

 

Według informacji podanej przez NBC News do Polski mają wkrótce trafić żołnierze z 82. dywizji powietrznodesantowej oraz 18. korpusu powietrznodesantowego. Jak stwierdził Kirby “siły te są szkolone i wyposażone do różnych misji — odstraszania agresji oraz uspokojenia i obrony naszych sojuszników”.

Amerykanie chcieli wysłać swoich żołnierzy także na Węgry, ale władze tego kraju podeszły sceptycznie do tej inicjatywy.

edition.cnn.com/nbcnews.com/kresy.pl

 

 

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply