W sieci pojawił się film, który powstał w ramach kampanii społecznej #RespectUS. Jej celem jest sprzeciw wobec zakłamywania historii i ukazywania Polski i Polaków jako kata w czasie II Wojny Światowej.
Spot przedstawia młodego, ciężko pobitego i zakrwawionego mężczyznę, który w monologu (opartym na tekście punkowego zespołu Lumpex’75) przeprasza po kolei szereg narodów za rzekome winy Polaków.
– Wstydu rumieniec zalewa mi twarz, łza polska powiekę mi zrasza, przepraszam was bardzo o wszystkie narody, serdecznie was tutaj przepraszam. Przepraszam was Niemcy, przezacni Germanie, za Grunwald, Drzymałę i Wrześnię. Przepraszam gorąco, postawię wam chlanie, za wuja Adolfa i resztę. Ciebie szlachetny narodzie radziecki, za Sybir, wywózki Stalina. (…) Przepraszam was towarzysze! – mówi mężczyzna. Swój monolog kończy słowami:
– Tylko to jedno mnie przenika do głębi, że mnie k**wa nikt nie przeprasza.
Spot to niejedyny element kampanii #RespectUS. W jej ramach w trasę, m.in. do Niemiec, wyruszyły samochody ciężarowe z hasłem kampanii.
– Kampania społeczna #RespectUs to oddolna inicjatywa młodych Polaków, którzy nie chcą żyć w kłamstwie – piszą o sobie inicjatorzy całej kampanii, zorganizowana dzięki zaangażowaniu Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia. Od lat włącza się ona w inicjatywy lokalne, ale również ogólnopolskie, m.in. występując przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom. – Głównym celem kampanii jest wyrażenie sprzeciwu wobec zakłamywania historii, oraz ukazywania Polski i Polaków jako kata w czasie II Wojny Światowej.
Autorzy projektu na swojej stronie zwracają się również do odbiorców w Polsce i za granicą:
– Piszemy do Ciebie, drogi przyjacielu, z kraju Chopina, Kopernika i Zamenhofa. Zdania te czytasz w mowie ojczystej Jana Karskiego, Witolda Pileckiego i Marii Curie-Skłodowskiej. Ale nie tylko ich. Piszemy z kraju państwa Ulmów, którzy ratując swoich żydowskich sąsiadów przed nazistowskimi najeźdźcami, zostali zamordowani wraz z sześciorgiem swoich malutkich dzieci. W końcu piszemy z kraju, w którym podczas niemieckiej okupacji pomiędzy 1939 a 1945 rokiem za ratowanie Żydów obywatele karani byli śmiercią. Piszemy, ponieważ jest nam po prostu cholernie przykro. Jesteśmy zaskoczeni, że po ponad 70 latach świat zachorował na nagłą amnezję. Nie chcemy Cię jednak do niczego przekonywać. Prosimy tylko, abyś myślał samodzielnie, nie ulegał manipulacjom, konfrontował kłamstwo z prawdą i w tej prawdzie żył.
Czytaj także: Dworczyk: nie będzie żadnego zamrażania ustawy o IPN
Youtube.com / rp.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!