Jeżeli w trakcie delimitacji pojawi się kwestia wymiany terytoriów z Azerbejdżanem, w Armenii może zostać przeprowadzone referendum, zadeklarował premier tego drugiego państwa.

„Może się zdarzyć sytuacja, kiedy będzie można oddać 100 metrów kwadratowych tutaj i dostać 100 metrów kwadratowych tam. W takim przypadku nie będziemy o niczym decydować. Trzeba przeprowadzić referendum, wy zadecydujecie” – powiedział premier Armenii Nikoł Paszynian, którego zacytował w poniedziałek portal Wiedomosti.

Tymczasem na zwołanym na poniedziałek nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego nie pojawili się parlamentarzyści rządzącej partii "Kontrakt społecznych. W efekcie, z braku kworum, nie odbyło się ono. W porządku obrad była debata na temat wezwania do dymisji rządu Paszyniana. Autorem inicjatywy była opozycja parlamentarna.

Izraelskie wojsko oświadczyło w poniedziałek, że zabiło około połowę bojowników Hamasu obecnych w Rafah najbardziej wysuniętym na południe mieście Strefy Gazy. (more…)

Kraje bałtyckie chcą sprzedać Polsce bank. "Oferta kupna Luminor Banku trafiła do PZU, który odesłał ją do Pekao. Zarządy obu spółek były już na wylocie. Zostawiły otwartą furtkę następcom. Decyzję i tak muszą podjąć politycy" - zwraca uwagę Puls Biznesu.

Portal Puls Biznesu przypomina w poniedziałkowym artykule informacje agencji Bloomberg ze stycznia. Agencja podała wówczas, że Luminor Bank - trzeci co do wielkości bank w Estonii oraz liczący się gracz na Łotwie i Litwie - jest na sprzedaż. "Sprzedawcą jest fundusz Blackstone, który kontroluje 80 proc. akcji. Reszta należy do norweskiego DnB Nord. Na początku maja agencja poinformowała, że wśród zainteresowanych zakupem są węgierski OTP i polskie banki" - czytamy.

Medium zwraca uwagę na zainteresowanie Węgrów potencjalnym zakupem: "Przejęcie pozwoliłoby Węgrom wejść na pierwszy rynek ze wspólną walutą euro. Byłaby to ich największa zagraniczna inwestycja". O Luminor stara się też Erste, najsilniejszy austriacki bank, również mocny gracz w regionie.

Polska będzie miała w UE jeden z rozstrzygających głosów, jeśli chodzi o kwestie obrony, rozszerzenia, sąsiedztwa i bezpieczeństwa naszych granic - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk.

Premier Donald Tusk wypowiadał się we wtorek na warszawskim lotnisku, po powrocie z nieformalnego szczytu Rady Europejskiej. Wyraził opinię, że europejscy przywódcy chcą wspierać inicjatywy, które zwiększają ochronę naszych państw.

"Jest pełna zgoda co do tego, żeby wesprzeć inicjatywę premiera Grecji i moją, żeby Europa wspólnie budowała żelazną kopułę na polskim niebie. Do naszej inicjatywy na wschodniej granicy, a więc do Tarczy Wschód dołączą najprawdopodobniej w najbliższych dniach także inne kraje, w tym kraje bałtyckie. I to też będzie projekt wspierany przez Unię Europejską" - oświadczył szef rządu.

W poniedziałek, w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych, Straż Graniczna potwierdziła, że niemiecka policja przywiozła do Polski cudzoziemców. (more…)

W niedzielę włoska premier Giorgia Meloni wypowiadała się podczas drugiej sesji Światowego Szczytu Pokojowego. W mediach pojawiły się sprzeczne informacje na temat jej słów.

Włoska premier Giorgia Meloni wypowiadała się podczas drugiej sesji Światowego Szczytu Pokojowego, który w niedzielę zakończył się w Szwajcarii. W pierwszej chwili pojawiły się informacje, podane m.in. przez ukraińskiego polityka Antona Geraszczenko, że Meloni zagroziła Putinowi. "Jeśli Rosja nie zgodzi się na warunki, zmusimy ją do kapitulacji". Taki cytat podała także część agencji prasowych, m.in. ukraińskich.

Notki kontekstowe na portalu X oraz oficjalny tekst przemówienia włoskiej premier wskazują, że takie słowa nie padły z jej ust.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 150 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
20%