Nie zgadzamy się na budowę unijnego superpaństwa, na Europejski Zielony Ład, na narzucanie nam lewicowej agendy ideologicznej... Nie chcemy być w takiej Unii. Jako Polacy musimy być gotowi na wyjście Polski z Unii Europejskiej - zaznaczyli organizatorzy Marszu Suwerenności.

W środę 1 maja po południu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Suwerenności. To inicjatywa środowisk narodowych, wolnościowych i patriotycznych, zorganizowana na 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Głównymi organizatorami była Młodzież Wszechpolska, Marsz Niepodległości i Komitet Obrony Suwerenności.

W wyniku ostrzały rosyjskich wojsk okupacyjnych uszkodzona została połowa infrastruktury energetycznej Ukrainy – oświadczył szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.

W wywiadzie dla „Foreign Policy” ukraiński minister spraw zagranicznych, Dmytro Kułeba, skomentował przyjęcie przez Kongres USA pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego ponad 60 mld dolarów.

Kilka krajów Unii Europejskiej zamierza do końca maja uznać Palestynę za niepodległe państwo, jak poinformował wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Borrell przebywał w poniedziałek na Światowym Forum Ekonomicznym jakie odbywa się w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie. „Oczekuje się, że kilka krajów europejskich uzna państwo palestyńskie do końca maja” – rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała za Asharq TV wypowiedź Borrella. Jednocześnie szef dyplomacji UE nie sprecyzował, o jakie kraje chodzi.

Podkreślić trzeba, że państwowość Palestyny uznaje obecnie 140 spośród 193 państw.

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że od 4 do 6 maja planowane są przemieszczenia kolumn wojskowych w kilku województwach. "Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności" - podkreślono w komunikacie.

Sztab Generalny WP poinformował we wtorek, że od 4 do 6 maja planowane są przemieszczenia kolumn wojskowych w regionach województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ma to związek z trwającymi ćwiczeniami DEFENDER-24.

"Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, zwłaszcza podczas podróży w trakcie długiego weekendu. Bądźmy czujni i pamiętajmy o bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dziękujemy za wyrozumiałość!" - podkreślono w komunikacie.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie jest w stanie zlokalizować ponad połowy z 5700 nielegalnych imigrantów, którzy mieli być deportowani do Rwandy - wynika z dokumentu, do którego dotarły brytyjskie media.

Z opisywanego we wtorek przez brytyjskie media dokumentu wynika, że w pierwszej turze deportowanych do Rwandy miało zostać 5700 nielegalnych imigrantów. Jednak tylko 2143 z nich regularnie się melduje, więc można ustalić miejsce ich pobytu. Nie wiadomo, czy pozostałe 3557 niezlokalizowanych osób ukrywa się, aby uniknąć deportacji, czy też padło ofiarą błędów administracyjnych wynikających z przenoszenia ich między różnymi, finansowanymi przez rząd miejscami zakwaterowania.

BBC podaje, że źródło rządowe zaprzeczyło zaginięciu grupy. Według tego źródła, osoby z tej grupy spotkały się z "łagodniejszymi ograniczeniami w zakresie raportowania" i nie są kwaterowane w obiektach rządowych.

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skontaktował się ze swoim tadżyckim odpowiednikiem, by tłumaczyć restrykcje wobec obywateli Tadżykistanu na granicach Rosji.

Ławrow odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z szefem dyplomacji Tadżykistanu Sirodżidinem Aslowem. Podczas rozmowy Ławrow udzielił „dodatkowych szczegółowych wyjaśnień na temat działań podjętych przez rosyjskie służby w celu zapobiegania terroryzmowi” - przytoczył rosyjski "Kommiersant". Rozmowa następuje dzień po przekazaniu przez tadżykistański MSZ noty ambsadorowi Rosji w Duszanbe w sprawie traktowania Tadżyków na granicach Rosji.

Ławrow zapewnił, że dokładne kontrole cudzoziemców przybywających do kraju mają związek z atakiem terrorystycznym na podmoskiewskie Crocus City Hall i nie są wymierzone w konkretny naród czy religię. Minister zaznaczył, że kontrole te mają charakter tymczasowy. „Strony były zgodne co do konieczności dbania o sprawdzone stosunki rosyjsko-tadżykistańskie w ramach strategicznego partnerstwa i sojuszu, aby zachować i wzmocnić ich pozytywną dynamikę” – "Kommiersant" przytoczył sformułowanie zawarte w komunikacie prasowym rosyjskiego MSZ.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 325 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
44%