2022 r. był rekordowym rokiem jeśli chodzi o wydobycie gazu – informuje PKN Orlen, który w ub. roku wydobył łącznie ponad 7 mld m sześc. gazu.

We wtorek podczas Europejskiego Kongresu Ekonomicznego (EKG) w Katowicach członek zarządu PKN Orlen ds. wydobycia Robert Perkowski oświadczył, że „2022 r. był rekordowym rokiem jeśli chodzi o wydobycie gazu”. Powiedział, że w ubiegłym roku Orlen wydobył ponad 7 mld m sześc. gazu.

Perkowski poinformował, że na Szelfie Norweskim PKN Orlen pozyskał ponad 3 mld m sześc. gaz. Wydobycie krajowe wyniosło prawie 4 mld m sześc.

Ponad 7 mld m sześc. wydobycia gazu w roku ubiegłym – nigdy takiego nie było. Podwoiliśmy wydobycie z 2021 r., a w 2021 r. podwoiliśmy wydobycie z 2020 r.” – poinformował członek zarządu PKN Orlen ds. wydobycia.

Przeczytaj: Orlen chce zainwestować w kolejne złoża w Norwegii. Chodzi o pozyskanie 9 mld m sześc. gazu

Powiedział też, że PKN Orlen eksploatuje ponad 100 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zapowiedział też, że w tym roku gazociągiem Baltic Pipe „prawdopodobnie” przesłanych zostanie 6,5 mld m sześc. gazu. Zaznaczył, że obecnie „dominującym kierunkiem importu gazu do Polski jest już kierunek północ – południe, a nie wschód – zachód”.

Perkowski zapewnił, że koncern ma „pełny portfel umów w gazie i ropie”, wykorzystując dostawy z różnych kierunków. Wymienił tu Zatokę Perską, Morze Śródziemne, Morze Północe. Dodał, że jeżeli chodzi o gaz to, są to Katar, USA, a także Trinidad Tobago.

Czytaj także: PKN Orlen podpisał 20-letni kontrakt z Amerykanami. 1 mln ton LNG rocznie

Podczas debaty prezes PERN Paweł Stańczyk powiedział, że „Naftoport w Gdańsku przyjmuje już kilkadziesiąt różnych gatunków ropy”. Dodał, że obecnie to „serce bezpieczeństwa energetycznego Europy”. Zaznaczył, że strona polska zaopatruje w ropę wschodnioniemieckie rafinerie, „z których paliwa też trafiają do Polski”. Powiedział również, że każdy miesiąc przynosi rekordy rozładunku ropy w Naftoporcie.

PERN pracuje obecnie nad tym, by największe tankowce, o nośności powyżej 100 000 DWT mogły być rozładowywane w Gdyni. Przygotowywana jest też budowa drugiej nitki ropociągu pomorskiego, łączącego Naftoport z Płockiem. Wyraził nadzieję, że za rok inwestycja będzie już realizowana. Podkreślił zarazem konieczność inwestycji w infrastrukturę kolejową, służącą do transportu i przeładunku paliw.

W czasie debaty na EKG w Katowicach prezes Budimeksu Artur Popko podkreślił, że kluczowe znaczenie ma przebudowa sieci energetycznej. Tłumaczył, że obecne regulacje „znacznie ograniczają rozwój OZE”, z racji przepłacania za możliwość kupna projektu, „który ma tzw. moc przyłączeniową, podczas gdy tej mocy przyłączeniowej zupełnie nie ma”. Dodał, że ma to wpływ na koszty energii. Wskazał również jak ważny jest udział polskich firm w realizacji inwestycji w OZE i zeroemisyjne źródła energii.

PAP / Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply