W importowanej z Ukrainy partii 20 ton mrożonych malin znaleziono plastik. Inspekcja zakazała wprowadzenia owoców do obrotu.

W poniedziałek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w Lublinie poinformowała, że na granicy zatrzymano 20 ton mrożonych malin z Ukrainy. Owoce były transportowane w 800 papierowych workach. Inspekcja wykazała niezgodności z normami w zakresie cech organoleptycznych (wyglądu i barwy). Okazało się, że w mrożonych owocach znaleziono plastik.

Inspekcja wydała w związku z tym decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii mrożonych malin do obrotu. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

 

„W ramach kontroli jakości handlowej produktów spożywczych importowanych z Ukrainy, przeprowadzonych przez Inspekcję na granicy ukraińsko-polskiej w latach 2022 – 2024 (do 8 lutego 2024 r.), wydane zostały łącznie 623 decyzje o zakazie wprowadzenia do obrotu” – poinformowała IJHARS, cytowana przez wp.pl za portalspozywczy.pl.

Przypomnijmy, że w przyszłym tygodniu rolnicy rozpoczną blokadę przejść granicznych z Ukrainą, a także węzłów komunikacyjnych i dróg dojazdowych do stacji kolejowych i portów, służących do przeładunku produktów rolnych z Ukrainy.

Ponadto, w wystosowanym w styczniu br. liście do eurokomisarza ds. handlu minister rolnictwa Czesław Siekierski napisał, że całkowita liberalizacja handlu z Ukrainą odniosła „skutki odwrotne do zamierzonych” i jest „zasadniczo przeciwny” przedłużaniu wolnego handlu z tym krajem. Podkreślił, że problemy z nadmiernym importem z Ukrainy dotyczą nie tylko zbóż, ale też m.in. cukru, mięsa drobiowego czy mrożonych malin.

wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply