Jak podało chińskie Ministerstwo Handlu obroty między firmami z ChRL i państw Europy Środkowowschodniej szybko rosną.

Chińska gazeta „Global Times” napisała w środę o „gwałtownym wzroście” współpracy handlowej między Chinami a państwami Europy Środkowowschodniej. Według przytoczonych przez nią danych handel między dalekowschodnim mocarstwem a 16 krajami naszego regionu osiągnął w zeszłym roku wartość 82,2 miliardów dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dane na temat rozwoju handlu między ChRL a Europą Środkowowschodnią przedstawił na środowej konferencji prasowej Pekinie Li Chenggang, urzędnik miejscowego Ministerstwa Handlu. Jak zaznaczył, według danych z okresu styczeń-kwiecień handel ten wzrósł o 7,9% w stosunku rok do roku. W latach 2011-2018 wzrost ten wyniósł 55,4%. Jak jednak zauważył Li Chenggang na państwa naszego regionu przypada tylko 13% wartości całego handlu między Chinami a Unią Europejską. „To pokazuje wielki jest potencjał handlu dwustronnego” – powiedział urzędnik.

„Wojna handlowa między  Chinami i USA nie wstrzyma naszej determinacji by otwierać nasz rynek przed światem, a drzwi będą otwarte szerzej i szerzej” – zapewnił cytowany przez „Global Times” Bai Ming, wicedyrektor Instytutu Badań Rynkowych przy chińskim Ministerstwie Handlu.

Rząd Chin promuje od lat format 16+1 w którym chce ustalać podstawowe priorytety i zasady współpracy ekonomicznej i politycznej z państwami Europy Środkowowschodniej. Obok dalekowschodniego mocarstwa do grupy zaliczane są Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

globaltimes.cn/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      Pawelztejstrony :

      Dokładnie, żmudnie wypracowywany bilans dodatni w Europie jest zaprzepaszczany przez masowy import z Chin, który znacznie spowalnia rozwój naszej produkcji, a pewne gałęzie wręcz wyparł. Nie rozumiem zupełnie czemu nie podnosi i ujednolica się ceł czy zwiększa kontrolę. Powinno to wyrównywać obciążenia wynikające z naszych wymogów ekologicznych czy podatków. Zwłaszcza, że Chiny od lat utrudniają eksport do siebie.