MON chce wprowadzić na wyposażenie polskich sił zbrojnych koreański kołowy transporter opancerzony K808, a także szybko pozyskać systemy artylerii rakietowej K239 Chunmoo – podał nieoficjalnie ISBiznes.pl.

Według nieoficjalnych informacji podanych przez serwis ISBiznes.pl, ministerstwo obrony chce wprowadzić na wyposażenie Sił Zbrojnych RP południowokoreański kołowy transporter opancerzony K808. W dłuższej perspektywie czasowej miałyby one zastąpić większość KTO Rosomak, budowanych na licencji fińskiego koncernu Patria i rozwijanych w Polsce.

K808, nazywany też White Tiger, to 20-tonowy transporter opancerzony na podwoziu kołowym w układzie 8×8. W wariancie bazowym, jego uzbrojenie stanowi granatnik automatyczny kal. 40 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm, zainstalowane w zdalnie sterowanym module bojowym.

 

Jak informowaliśmy wcześniej, koncern Hyundai Rotem zaproponował Polsce współpracę przemysłową w zakresie Kołowych Transporterów Opancerzonych (KTO). Chodziło o wozy, które mogłyby być produkowane w Polsce, a następnie sprzedawane – w tym na eksport. Ich bazą miałyby być zapewne południowokoreańskie wozy K806 (6×6) i K808 (8×8). Wiosną podawano, że trwają rozmowy pomiędzy Hyundai Rotem i Polską Grupą Zbrojeniową na temat dokładnej specyfikacji polsko-koreańskiego KTO.

Czytaj także: Prezes PGZ: Szukamy alternatywy dla Rosomaków

ISBiznes.pl podaje też, że MON jest też zainteresowany systemem artylerii rakietowej K239 Chunmoo, określanego też H-HIMARS czy K-MLRS. Jego producentem jest południowokoreański koncern Hanwha Defense, u którego Polska zamawia armatohaubice K9. Według tego portalu, resort obrony chciałby jak najszybciej wprowadzić systemy K239 Chunmoo na wyposażenie polskiego wojska.

K-239 Chunmoo to południowokoreański system artylerii rakietowej. Może wystrzeliwać pociski niekierowane kal. 130 mm, niekierowane kal. 227 mm i kierowane kal. 239 mm, a także kal. 400 i 600 mm. Producent deklaruje, że pociski kal. 130 mm mają zasięg 36 km, 230-mm osiągają 80 km dla niekierowanych i 160 km dla wariantu kierowanego, a maksymalny zasięg pocisków o największym kalibrze wynosi 290 km.

Według nieoficjalnych informacji, rząd interesuje się tymi systemami artylerii rakietowej, gdyż okazuje się, że pozyskanie od USA 500 systemów HIMARS jest w praktyce niemożliwe. Amerykanie łącznie posiadają ich obecnie niespełna 400, a produkcja ukierunkowana jest na zaspokojenie potrzeb amerykańskiej armii, względnie też ukraińskiej. Polska może kupić pewną liczbę HIMARS-ów, ale nie tak dużo, jak oczekuje MON.

Przypomnijmy, że w lipcu br. rzecznik Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że Polska rozważa zakup wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K-239 Chunmoo od Korei Południowej. Podawano wówczas, że ma to związek z faktem, iż Amerykanie mogą nie być w stanie wyprodukować 500 wyrzutni HIMARS dla Polski. MON może chcieć w takiej sytuacji uzupełnić liczbę 500 wyrzutni koreańskimi K-239. Wyraził opinię, że ich pozyskanie wiązałoby się z „bardzo wysokim prawdopodobieństwem potencjału przemysłowego”.

Pod koniec sierpnia szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska planuje nabycie wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. Jak podkreślił, jest to o tyle istotne, że „nasze zamówienie dotyczące wyrzutni rakietowych HIMARS musi uwzględniać moce produkcyjne amerykańskiego przemysłu oraz potrzeby Armii Stanów Zjednoczonych w tym zakresie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2019 r. została podpisana umowa na systemy HIMARS dla Polski. Wojsko Polskie otrzyma od USA 20 wyrzutni, w tym 18 bojowych i dwie ćwiczebne.

W środę podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2022 w Kielcach Hyundai Rotem Company i PGZ podpisały memorandum partnerskie, dotyczące szeroko zakrojonej współpracy przy produkcji i rozwoju czołgów, lądowych systemów bezzałogowych oraz transporterów opancerzonych. Obecnie współpraca ma się skoncentrować na zakupie przez Polskę czołgów K2, ich rozwoju oraz ewentualnej polonizacji. Trzy główne obszary współpracy, a zarazem zainteresowania MON, to: projekt czołgu nowej generacji K3, polonizacja i przystosowanie do warunków polskich czołgu K2 oraz lądowe systemy bezzałogowe i transportery opancerzone (KTO).

isbiznes.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply