Białoruś: niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej sił rakietowych

W niezapowiedzianych manewrach białoruskich sił rakietowych uczestniczą oddziały wyposażone w zestawy taktycznych rakiet balistycznych Toczka-U oraz systemy artylerii rakietowej Polonez, Smiercz i Uragan.

We wtorek białoruska agencja Bełta podała, powołując się na informacje z ministerstwa obrony Białorusi, że rozpoczął się niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej wojsk rakietowych. Ćwiczenia odbywają się pod dowództwem szefa wojsk rakietowych i artylerii białoruskich sił zbrojnych, Giennadija Kozłowskiego.

W manewrach uczestniczą oddziały i pododdziały kompleksów rakiet taktycznych Toczka-U oraz systemów artylerii rakietowej Polonez, Smiercz i Uragan. Łącznie jest to do 100 jednostek sprzętu wojskowego i ponad 500 ludzi.

Po zakończeniu działań przygotowawczych, biorące w nich udział jednostki mają udać się na poligony wojskowe, gdzie wykonywać będą zadania ćwiczebno-bojowe. Zaznaczono, że manewry zakończą się przeprowadzeniem kontrolnych ataków rakietowych.

W marcu br. informowaliśmy o przybyciu na Białoruś grupy rosyjskich oficerów, którzy brali udział przygotowaniu kolejnej edycji manewrów „Zapad”. Przedstawiciele Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej uczestniczyli też w ćwiczeniach kontrolnych w zakresie szkolenia taktycznego i specjalnego oddziałów sygnalizacyjnych Sił Zbrojnych w 230. poligonie ogólnowojskowym Obuz-Lesnowski. Ćwiczenia te miały celu ustalenie lokalizacji dla rozmieszczenia i funkcjonowania centrów łączności, a także zapoznanie ich z próbkami zmodernizowanego sprzętu służącego łączności wyprodukowanego przez Białoruś.

Ponadto, białoruskie ministerstwo obrony uzgodniło stworzenie na terytorium Białorusi służącego także Rosjanom bojowego centrum ćwiczebnego, co jest realizacją zapowiedzi ministrów obrony dwóch państw z zeszłego roku. „Na bazie tego ośrodka będą przygotowywane załogi samolotów Su-30SM, prowadzone będzie szkolenie białoruskich specjalistów obsługi systemów rakietowych, w które wyposażone są siły zbrojne Rosji, a także wspólne wykonywanie zadań bojowych” – podało ministerstwo.

Jak pisaliśmy wcześniej na naszym portalu, w obwodzie mohylewskim Białorusi odbywały się wówczas wspólne ćwiczenia białoruski i rosyjskich żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych.

Dodajmy, że ze stosunkowo niedawnych wypowiedzi szefa białoruskiego Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego wynika, że Białoruś stworzyła swoją własną rakietę dla systemu artylerii rakietowej Polonez. Broń ta jest obecnie testowana i to na niej, według szefa Komitetu, skupia się uwaga białoruskiej zbrojeniówki.

Przypomnijmy, że w styczniu br. przewodniczący Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego Republiki Białoruś powiedział, że w 2021 roku mają zostać przetestowane nowe rakiety o zasięgu do 300 km, przeznaczone dla wieloprowadnicowego systemu rakietowego Polonez. „W 2020 roku zakończyliśmy wszystkie testy naziemne i w 2021 roku zaczniemy testy praktyczne” – powiedział Pantus.

Belta.by / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply