W 2021 roku Białoruś chce przetestować swoje nowe rakiety o zasięgu do 300 km, przeznaczone dla wieloprowadnicowego systemu rakietowego Polonez.

Dmitrij Pantus, przewodniczący Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego Republiki Białoruś, powiedział w piątek o planach przetestowania w tym roku własnej rakiety o zasięgu do 300 km.

„Kontynuujemy prace nad rakieta o zasięgu 300 km dla kompleksu Polonez. W 2020 roku zakończyliśmy wszystkie testy naziemne i w 2021 roku zaczniemy testy praktyczne” – powiedział Pantus, cytowany przez agencję BełTA.

Według służby prasowej Komitetu, testy naziemne prototypów rakiety potwierdziły jej główne cechy i poprawność przyjętych rozwiązań technicznych. Zakończono też przygotowania do pierwszego etapu testów prototypów na poligonie w Kazachstanie. Zgodnie z planami, próby mają zostać przeprowadzone w lutym br.

Ponadto, według Pantusa w dalszym ciągu prowadzone są prace nad pociskiem rakietowym o zasięgu 70 km, przeznaczonego dla systemu przeciwlotniczego Buk. Dodał, że w 2021 roku przejdzie on trzeci etap testów, po których władze w Mińsku będą mogły ogłosić, że Białoruś jest w stanie produkować rakiety średniego zasięgu.

Polonez to wieloprowadnicowy system rakietowy 300 mm (MLRS) opracowany na Białorusi przez firmę BelSpetsVneshTechnika (BSVT). Jednostka wyrzutni rakiet jest zamontowana na podwoziu wojskowej ciężarówki Volat MZKT-7930-300 8×8. Obsługuje go trzyosobowa załoga, w tym dowódca, kierowca i operator. Rakiety można odpalać z kabiny kierowcy lub z pojazdu zdalnie za pomocą pilota. Ciężarówka Volat przewozi dwa bloki kontenerów wyrzutni rakiet podzielonych na dwa rzędy. Może strzelać rakietami niekierowanymi i kierowanymi o zasięgu od 50 km do 200 km, dzięki zastosowaniu rakiety naprowadzanej dzięki systemowi GPS.

Z wyliczeń białoruskich specjalistów wynika więc, że jeden dywizjon „Polonezów” jest w stanie zniszczyć duże zgrupowanie wojsk, znajdujące się 200 km od jego pozycji. Może też wyeliminować znajdujące się na obszarze rażenia instalacje wojskowe, takie jak stacje radiolokacyjne, wyrzutnie rakietowe itp. Z oficjalnych źródeł wynika, że „Polonez” jest uzbrojony w rakiety o kalibrze 301 mm o długości 7,26 i stabilizatorach o szerokości 0,62, kierujące lotem rakiet przy pomocy systemu GŁONASS. Nieoficjalnie mówi się, że rakiety, w które są uzbrojone „Polonezy” powstały na Białorusi dzięki pomocy Chińczyków. Wcześniej system ten miał przejść próby poligonowe w Chinach.

belta.by / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Te rakiety są odpowiednikiem amerykańskich rakiet Himars, które Polska kupiła za ciężkie pieniądze w USA. Różnica jest taka, że Polacy muszą płacić drogo za amunicję, a Białorusini będą mieli swoją o wiele taniej.