Korea Północna wystrzeliła w niedzielę osiem pocisków balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku morza – poinformowała agencja Reuters. Prawdopodobnie był to największy pojedynczy test, dzień po tym, jak Korea Południowa i Stany Zjednoczone zakończyły wspólne ćwiczenia wojskowe.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Korea Północna wystrzeliła w niedzielę osiem pocisków balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku morza. Prawdopodobnie był to największy pojedynczy test, dzień po tym, jak Korea Południowa i Stany Zjednoczone zakończyły wspólne ćwiczenia wojskowe.

W dwustronnych ćwiczeniach po raz pierwszy od ponad czterech lat uczestniczył amerykański lotniskowiec. Sztab Korei Południowej poinformował, że co najmniej osiem pocisków zostało wystrzelonych z obszaru Sunan w stolicy Korei Północnej Pjongjangu i przeleciały one między 110 km-600 km  na wysokości od 25 km do 90 km.

Zobacz też: Korea Północna testowała rakiety. “System precyzyjnie uderzył w cel”

W odpowiedzi prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i nakazał „rozszerzone odstraszanie Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych oraz dalsze wzmacnianie zjednoczonej postawy obronnej”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej poinformowało, że Kim Gunn, specjalny przedstawiciel ds. pokoju i bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego, omówił prowokację ze specjalnym przedstawicielem USA Sung Kimem, amerykańskim przedstawicielem ds. spraw Korei Północnej. Kim Gunn odbył również konferencję telefoniczną ze swoim japońskim odpowiednikiem Funakoshi Takehiro.

Japoński minister obrony Nobuo Kishi powiedział, że Korea Północna wystrzeliła wiele pocisków i że akt ten „nie może być tolerowany”. Na odprawie powiedział, że co najmniej jeden pocisk miał zmienną trajektorię, co wskazuje, że może manewrować, aby uniknąć obrony przeciwrakietowej.

Zobacz też: Korea Północna grozi “prewencyjnym” użyciem broni jądrowej

Dowództwo Indo-Pacyfiku USA stwierdziło w oświadczeniu, że wielokrotne wystrzelenie pocisków balistycznych przez Koreę Północną podkreśliło destabilizujący wpływ jej programu nielegalnej broni, ale wydarzenie to nie stanowiło bezpośredniego zagrożenia.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply