USA dostarczą Ukrainie dwa systemy rakietowe ziemia-powietrza NASAMS, dodatkowe pociski rakietowe do systemów HIMARS oraz do 150 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm w ramach nowego pakietu pomocowego. Pentagon potwierdził wcześniejsze zapowiedzi.

W piątek Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 820 mln dolarów.

29 czerwca samochody Lasów Państwowych trafiły do leśników służących w ukraińskiej armii. Siedemnaście nowo przekazanych wozów jest odpowiednio przystosowanych pod względem technicznym do trudnych warunków panujących podczas działań wojennych. (więcej…)

Produkcja samochodów w Rosji zanotowała rekordowy spadek, w ciągu roku liczba produkowanych aut zmniejszyła się 30-krotnie. Brakuje części, szczególnie niezbędnych półprzewodników.

Jak podaje agencja Reuters, w maju br. produkcja samochodów w Rosji zanotowała rekordowy spadek – aż o 96,7 procenta. We wspomnianym miesiącu wyprodukowano łącznie zaledwie nieco ponad 3,7 tys. samochodów. Dla porównania, rok wcześniej produkcja wyniosła około 112 tys. Dane opublikowała w środę rosyjska państwowa służba statystyczna.

Twierdzenia prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, jakoby rząd Szwecji zgodził się wydać 73 osoby podejrzewane o terroryzm, są nieprawdziwe - twierdzą szwedzkie media. „Turcja wydaje się zachowywać, jakby chciała sprawdzić, czy można jeszcze ‘docisnąć’ Sztokholm".

Jak pisaliśmy, w czwartek turecki prezydent, Recep Erdogan powiedział, że Finlandia i Szwecja muszą najpierw dotrzymać obietnic złożonych Turcji w umowie o zniesieniu jej weta w sprawie ich ofert członkostwa w NATO, bo inaczej ratyfikacja nie zostanie wysłana do tureckiego parlamentu. Zaznaczył, że oba kraje nordyckie muszą jak najszybciej zakończyć zmiany legislacyjne dotyczące terrorystów, czyli najpewniej osób powiązanych z Partią Pracujących Kurdystanu. Oświadczył również, że Szwecja obiecała ekstradycję 73 osób, które określił jako terrorystów, chociaż protokół ustaleń nie zawiera żadnych wyraźnych obietnic ekstradycji. Stwierdził jedynie, że kraje zajmą się prośbami Turcji.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Ukraina ma teraz "bardzo jasną perspektywę europejską", ale droga do członkostwa w UE będzie wymagała czasu i ciężkiej pracy, powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie Ursula von der Leyen. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 295 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
40%