Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapowiedział przekazanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych i sprzętu obrony powietrznej w ramach programu pomocy wojskowej.

Jak poinformował w środę portal Ukraińska Prawda, prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapowiedział przekazanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych i sprzętu obrony powietrznej w ramach programu pomocy wojskowej.

„W dniach poprzedzających wybuch wojny udzielaliśmy Ukrainie pomocy wojskowej, zwłaszcza w postaci Stingerów. Dziś przyniosłem Ukrainie dobre wieści: dostarczamy systemy obrony powietrznej i niektóre instalacje przeciwlotnicze, aby pomóc w tej walce”.

Nauseda nie sprecyzował, o jakie systemy przeciwlotnicze i środki przeciwlotnicze mu chodzi.

W środę we Lwowie odbyło się spotkanie prezydentów Ukrainy, Polski i Litwy, czyli przywódców państw tzw. Trójkąta Lubelskiego. W ramach spotkania, została podpisana Wspólna Deklaracja Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Początkowo nie podano, czego dokładniej dotyczy treść tego dokumentu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, dziękował Polsce i Litwie za wspieranie jego kraju i za przyjęciem ukraińskich uchodźców. Z kolei litewski prezydent Gitanas Nauseda deklarował jak najszybsze przekazanie Ukraińcom amunicji.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił z kolei, że „Polska była tym pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji”. Wymienił w tym kontekście m.in. posowieckie czołgi, a także samobieżne armatohaubice Krab i karabinki Grot. Dodał też, że Polska będzie dalej przekazywać Ukrainie broń, także w ramach modernizacji polskiej armii.

„Wszystko wskazuje na to, że ta wojna się nie kończy, a Rosja będzie dalej maltretować Ukrainę – okupant musi zostać powstrzymany” – powiedział Duda.

W tym kontekście polski prezydent oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard. Miałoby się to jednak odbyć w ramach koalicji międzynarodowej.

„Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa. I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych czołgów, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy” – poinformował Duda. Dodał, że „taka decyzja w Polsce już jest”.

Prezydent powiedział też, że Ukraina zasługuje na członkostwo w Unii Europejskiej oraz na wsparcie ze strony NATO.

O sprawie piszą też media ukraińskie. Agencja Unian podaje, że podczas wizyty we Lwowie Andrzej Duda ogłosił, że Polska w ramach międzynarodowej koalicji przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard.

Nie sprecyzowano, o jakie konkretnie czołgi Leopard w tym przypadku chodzi. W przypadku kompanii chodzi najpewniej o około 12 wozów.

Jak informowaliśmy, Wall Street Journal podał w piątek, że Polska rozważa wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard. O wspomniane doniesienia został zapytany w sobotę premier Mateusz Morawiecki. „Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć na ten moment. Pan prezydent jest też w to zaangażowany, ja rozmawiałem o tym z kanclerzem Scholzem parę tygodni temu w Brukseli i sądzę, że w najbliższych kilku dniach możemy więcej w tej kwestii wiedzieć” – odpowiedział.

Dopytywany, czy w takim razie propozycja przekazania kolejnych czołgów jest rozważana, odpowiedział: „My sami, naszych czołgów, kolejnych, na ten moment nie zamierzamy przekazywać. Tak mogę odpowiedzieć”.

Kresy.pl/Ukraińska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply