Od 2024 lub 2025 roku dowody tożsamości w Holandii nie będą już określać, czy posiadacz jest mężczyzną albo kobietą – poinformował w poniedziałek portal Dutch Review. Ma to być rządowy ukłon w stronę osób, które “nie czują się całkowicie” mężczyzną lub kobietą.

Jak poinformował w poniedziałek portal Dutch Review, Holenderski rząd zamierza wprowadzić “bezpłciowe” dowody osobiste. Od 2024 lub 2025 roku, na dowodach obywateli tego kraju nie będzie zaznaczona płeć właściciela.

Podejmując tę ​​decyzję, rząd chce zrobić ukłon w stronę osób, które “nie czują się całkowicie mężczyzną lub kobietą”.

Wskazanie na płeć zostanie usunięte dopiero za około cztery lata, ponieważ i tak produkcja dokumentów identyfikacyjnych zostanie poddana przeglądowi co sprawi, że koszty i konsekwencje zmiany będą „ograniczone” – przekonywała holenderska minister ds. Emancypacji Ingrid van Engelshoven. Zmiany będą wymagały holenderskie prawo i instrukcje dla policji.

Od dłuższego czasu o takie zmiany zabiegają holenderskie środowiska gejów, lesbijek itd. Nowe plany nazywają „świetną wiadomością dla osób, które mają problemy ze wskazaniem płci w dokumentach tożsamości każdego dnia”.

Według organizacji usunięcie to stanowi rozwiązanie dla osób, które wciąż otrzymują “niepotrzebne i niedyskretne pytania” w urzędach, w pociągach lub na granicy.

Zobacz też: Holandia: zdewastowano kapliczkę MB Częstochowskiej. Na ołtarzu napis „BLM”

Na razie międzynarodowe paszporty zachowają oznaczenie płci. Holenderski rząd chce czekać i sprawdzić, czy inne kraje chcą pozbyć się rejestracji płci.

Argentyna, Australia, Kanada, Indie i Nepal wprowadziły płeć „X” w swoich paszportach lub dowodach tożsamości zamiast zwykłego M (mężczyzna) lub F (kobieta). Również w Holandii co najmniej trzy osoby weszły na drogę sądową, aby pozbawić swoje paszporty informacji o płci.

Sytuacja w sąsiedniej Belgii jest bardziej skomplikowana. W 2019 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Belgowie, którzy nie czują się mężczyzną ani kobietą, muszą mieć możliwość zmiany płci na dowodzie osobistym i akcie urodzenia na “X”.

Jednak parlament belgijski nie spieszy się z opracowaniem przepisów umożliwiających taką korektę.

Zobacz też: Holandia: Protest przeciwko obostrzeniom wprowadzonym z powodu epidemii. Policja zatrzymała około 100 osób

Kresy.pl/Dutch Review

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply