Komisja Europejska zamierza wdrożyć rozporządzenie, które wymusi na państwach członkowskich akceptację dokonanych w innym kraju adopcji dzieci przez konkubinaty jednopłciowe – pisze serwis PCh24.pl, powołując się na Instytut Ordo Iuris.

Jak podano, Komisja Europejska opublikowała założenia projektu „rozporządzenia w sprawie uznawania rodzicielstwa między państwami członkowskimi”. Rozporządzenie to przewiduje m.in. wdrożenie tzw. opcjonalnego europejskiego certyfikatu rodzicielstwa. Chodzi o akt, który stanowiły alternatywę dokumentu dotyczącego urodzenia. Zgodnie z planami KE, miałby on zapewne zastosowanie w krajach takich jak Polska, które nie akceptują prób ingerencji Unii Europejskiej w wewnętrzne prawo państw członkowskich.

Zaznaczono przy tym, że przyjęcie zmian w trybie rozporządzenia oznaczałoby konieczność ich akceptowania przez wszystkie kraje unijne – w tym również te, których prawodawstwo tego nie przewiduje. Miałyby bowiem zostać wprowadzone wspólne zasady zgodności kolidujących ze sobą przepisów krajowych dotyczących prawa rodzinnego. Kraje członkowskie UE miałyby obowiązek uznawania wyroków odnoszących się do rodzicielstwa, wydawanych przez sądy innego państwa. Tym samym, UE mogłaby ingerować w materialne prawo rodzinne poszczególnych krajów – do czego nie ma żadnych kompetencji.

 

Narzucone państwom członkowskim UE drogą rozporządzenia prawo zmuszałoby uznawanie w całej Unii Europejskiej adopcji dokonanej przez pary homoseksualne w państwach, w których takie praktyki są legalne. W praktyce oznacza to, że jednopłciowy związek partnerski, który adoptował dziecko w Holandii, mógłby wymagać prawnego uznania tego aktu po przyjeździe do innego państwa UE.

Portal DoRzeczy.pl przypomina, że tego rodzaju pomysł w 2020 roku przedstawiła szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Przypomnijmy, że zapowiedziała wówczas, iż będzie dążyć do „wzmocnienia praw osób LGBT” oraz wprowadzi rozwiązania, które mają sprawić, że dzieci osób tej samej płci będą uznawane w całej UE.

„W ramach tego będę również dążyć do wzajemnego uznawania stosunków rodzinnych w UE. Jeśli jesteś rodzicem w jednym kraju, jesteś rodzicem w każdym kraju” – powiedziała von der Leyen. Byłby to sposób na pośrednie obejście prawodawstwa w krajach, gdzie adopcja dzieci przez homoseksualistów jest nielegalna.

Wobec planów Komisji Europejskiej zaprotestowała grupa organizacji pozarządowych z kilkunastu krajów Europy. Petycja w tej sprawie została zaprezentowana podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Ordo Iuris. Apel wsparły środowiska prorodzinne z m.in. Francji, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Węgier i Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W marcu br. Parlament Europejski ogłosił Unię Europejską „strefą wolności LGBTIQ”. Była to bezpośrednia reakcja na łamanie „praw osób LGBTIQ w niektórych krajach UE, jak Polska i Węgry”.

Przeczytaj: Szef ambasady USA: polska gospodarka traci miliardy dolarów przez nierówne traktowanie osób LGBT

Zobacz też: Biden rozważa nakładanie sankcji na państwa nie przestrzegające „praw LGBT”

pch24.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply