Unia Europejska “strefą wolności LGBTIQ”

Parlament Europejski ogłosił w czwartek Unię Europejską “strefą wolności LGBTIQ”, jest to bezpośrednia reakcja na łamanie “praw osób LGBTIQ w niektórych krajach UE, jak Polska i Węgry” – czytamy na stronie parlamentu.

Jak czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego, od czwartku cała Unia Europejska jest “strefą wolności LGBTIQ”. Ma to być reakcja na rzekome ograniczenia praw tej społeczności na Węgrzech i w Polsce.

Rezolucja, w dużej mierze symboliczna, wzywa Komisję Europejską do korzystania z wszystkich dostępnych narzędzi – w tym procedur w sprawie naruszenia, art. 7 oraz nowego mechanizmu związanego z budżetem UE – aby zapewnić, że “prawa osób LGBT” są przestrzegane w Polsce.

Zobacz też: Biden rozważa nakładanie sankcji na państwa nie przestrzegające “praw LGBT”

“Dwa lata po tym, jak pierwszy polski powiat ogłosił się „wolnym od ideologii LGBTI”, Parlament ogłasza UE „strefą wolności dla osób LGBTIQ”, w rezolucji przyjętej 492 głosami do 141, przy 46 wstrzymujących się od głosu” – czytamy na stronie parlamentu.

Zdaniem europarlamentarzystów, społeczność LGBTIQ w Polsce jest narażona na dyskryminację i ataki, w szczególności nasilającą się mowę nienawiści ze strony władz publicznych, w tym obecnego prezydenta, oraz prorządowych mediów. Ubolewają również nad aresztowaniami działaczy na rzecz praw osób LGBTIQ.

Rezolucja PE wspomina również o sytuacji na Węgrzech. W listopadzie 2020 r. węgierskie miasto Nagykáta przyjęło rezolucję zakazującą „rozpowszechniania i promowania propagandy LGBTIQ”.

Zobacz też: Postulaty ruchu LGBT priorytetem polityki zagranicznej USA

“PE właśnie zdecydowaną większością przegłosował, że UE jest „strefą wolną dla LGBT”. Na ustach całego świata znów są “strefy wolne od LGBT” w Polsce. Czy to jednak prawda czy manipulacja nt. Polski?” – skomentował europarlamentarzysta z ramienia Solidarnej Polski Patryk Jaki.

Kresy.pl/Parlament Europejski

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply