Pełniący obowiązki ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen wraz z sekretarzem niemieckiego Ministerstwa Obrony Thomasem Hitschlerem odwiedzili Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), aby porozmawiać na temat planowanego transferu Leopardów 1A5 na Ukrainę.

Jak poinformowało duńskie ministerstwo obrony, pełniący obowiązki ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen wraz z sekretarzem niemieckiego Ministerstwa Obrony Thomasem Hitschlerem odwiedzili Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), aby porozmawiać na temat planowanego transferu Leopardów 1A5 na Ukrainę.

„Jestem bardzo podekscytowany wizytą w FFG. Byłem tam, aby zobaczyć, jak postępują prace nad przygotowaniem czołgów Leopard 1 dla Ukrainy, abyśmy mogli jak najszybciej je sprowadzić. Jestem dumny, że Dania we współpracy z innymi krajami, wspiera walkę o wolność Ukraińców dużą i ważną darowizną i mamy nadzieję, że wiosną będziemy mogli dostarczyć pierwsze czołgi na Ukrainę” – mówi p.o. ministra obrony Troels Lund Poulsen.

Zobacz też: Niemiecka firma rozpoczęła przygotowywania Leopardów 1A5 dla Ukrainy

Minister obrony odwiedził firmę FFG w celu omówienia trwającej renowacji czołgów Leopard 1 w ramach duńsko-niemiecko-holenderskiej darowizny czołgów na Ukrainę.

Dania rozpoczęła projekt renowacji dużej liczby czołgów Leopard 1A5 wraz z Holandią i Niemcami na początku lutego. Pierwszym celem cząstkowym projektu jest jak najszybsze dostarczenie czołgów do dwóch batalionów – co odpowiada około 80 czołgom. Pierwsze czołgi mają być gotowe na wiosnę i posłużą do szkolenia sił ukraińskich.

„Nasza współpraca w przekazywaniu tak dużej liczby czołgów Leopard 1 dobrze współgra z dostarczaniem czołgów na Ukrainę przez inne kraje, a nasz wspólny projekt podkreśla znaczenie współpracy między narodami i przemysłem. Ma to kluczowe znaczenie dla dalszego wsparcia dla Ukrainy” – mówił Troels Lund Poulsen.

W ramach projektu Ukrainie zostanie zaoferowana edukacja i szkolenie w zakresie obsługi czołgów, a także części zamienne i pakiet amunicji.

Zobacz też: Pistorius: do lata na Ukrainę trafi 20-25 czołgów Leopard 1

Leopard 1A5 to ulepszona wersja rodziny czołgów Leopard 1. Zachowuje konstrukcję Leoparda 1, składającą się z trzech głównych części z kierowcą siedzącym z przodu po prawej stronie kadłuba, wieżą pośrodku i komorą silnika z tyłu. Czołg ma czteroosobową załogę, w tym dowódcę, kierowcę, strzelca i ładowniczego. Wersja duńska zachowuje oryginalną spawaną wieżę.

Czołg jest wyposażony w całkowicie nowoczesny system kierowania ogniem oraz w pełni skuteczny system widzenia nocnego i w złych warunków atmosferycznych. Czołg jest wyposażony w nową wieżę, która ma pomieścić cały nowy sprzęt.

Leopard 1A5 jest uzbrojony w jedno działo L7A3 kal. 105 mm, które może strzelać wszystkimi standardowymi pociskami NATO kal. 105 mm produkowanymi przez Kanadę, Francję, Niemcy, Izrael, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Czołg przewozi łącznie 60 pocisków, z czego 42 w kadłubie i 18 w wieży. Działo ma maksymalny efektywny zasięg ognia około 3000 m.

Kresy.pl/

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply