Indie chcą uniezależnić się od rosyjskiej broni

Indie poszukują alternatywnych wobec Rosji dostawców sprzętu wojskowego i amunicji – poinformował w czwartek portal Euro News. Kraj chce wykorzystać firmy krajowe, a także z Europy Wschodniej.

Jak poinformował portal Euro News, Indie poszukują alternatywnych wobec Rosji dostawców sprzętu wojskowego i amunicji. Kraj chce wykorzystać firmy krajowe, a także z Europy Wschodniej.

„Obecny porządek świata i scenariusz geopolityczny, który jest bardzo, bardzo burzliwy, dały nam lekcję” – powiedział w tym miesiącu marszałek lotnictwa Vibhas Pande, który kieruje operacjami konserwacyjnymi dla indyjskich sił powietrznych. „Jeśli chcemy zapewnić pewność i stabilność… jedyną opcją jest stworzenie całkowicie samowystarczalnego mechanizmu łańcucha dostaw w kraju” – powiedział Pande producentom sprzętu obronnego w New Delhi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pande powiedział, że w ciągu trzech lat siły powietrzne zamierzają pozyskać wszystkie opony i akumulatory do krytycznych flot samolotów od firm krajowych, takich jak MRF. Indie zamierzają produkować nawet połowę swojego sprzętu obronnego w kraju, powiedział wysoki rangą urzędnik państwowy pod warunkiem zachowania anonimowości.

Ministerstwo obrony nie zareagowało od razu na prośbę o komentarz w sprawie uniezależnienia Indii od Moskwy w zakresie sprzętu wojskowego.

Brahma Chellaney, analityk ds. obronności i spraw strategicznych w New Delhi, powiedział, że rosyjski sprzęt dobrze służył Indiom w przeszłości, chociaż w ostatnich latach zwiększono zakupy w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Francja i Izrael. „Przemiana obronna jest zawsze powolnym procesem ewolucyjnym. Nie można zmienić dostawców z dnia na dzień” – powiedział.

Armia indyjska jest wyposażona w rosyjskie czołgi i karabiny Kałasznikowa. Jej siły powietrzne wykorzystują myśliwce Su i śmigłowce transportowe Mi-17, a lotniskowiec marynarki wojennej INS Vikramaditya był wcześniej częścią rosyjskiej floty morskiej.

Rząd bada, które narody Europy Wschodniej używają broni i platform podobnych do indyjskiej armii i mogą dostarczyć części zamienne i amunicję. „W przypadku, gdy (rosyjskie) linie zaopatrzeniowe są napięte, mamy alternatywne opcje” – powiedział urzędnik, który chce zachować anonimowość

Władze indyjskie wzywają również rosyjskich odpowiedników do realizacji niektórych kluczowych już uzgodnionych projektów, dodał urzędnik. Obejmują one dostawę systemów rakietowych S-400 oraz umowę na produkcję ponad 600 000 karabinów szturmowych Kałasznikow AK-203 w nowej fabryce w północnych Indiach.

„Zapotrzebowanie na karabiny pochodzi również ze stanów i centralnych sił policyjnych” – poinformował portal powołując się na swoje źródło.

Kresy.pl/EuroNews

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz