Ministrowie spraw zagranicznych Indii i Japonii rozmawiali o możliwościach współpracy w zakresie technologii krytycznych, w tym półprzewodników i odpornych łańcuchów dostaw.

Ministrowie spraw zagranicznych Indii i Japonii Subrahmanyam Jaishankar i Yoshimasa Hayashi spotkali się w czwartek w Nowym Delhi i omówili pogłębienie współpracy w zakresie sprzętu wojskowego i wysokich technologii. Hayashi przebywał z dwudniową wizytą w stolicy Indii, jak podała agencja informacyjna Associated Press.

Agencja ocenia, że spotkanie jest skutkiem kontekstu jaki wytworzyła inwazja Rosji na Ukrainę, która zakłóciła globalne dostawy części i surowców potrzebnych do wyprodukowania różnorodnych produktów – od samochodów po chipy komputerowe.

Hayashi i Jaishankar podkreślili kluczową, w tym kontekście, rolę silnego partnerstwa między Indiami a Japonią w zapewnieniu otwartego i zamożnego regionu Indo-Pacyfiku, włączającego i opartego na zasadach, jak podało indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odwołując się do retoryki stosowanej w regionie przez USA i ich sojuszników, takich jak Japonia.

Jak podaje agencja ministrowie omówili współpracę w ramach formatów wielostronnych i plurilateralnych, w tym w ramach ugrupowania Quad, do którego należą także Stany Zjednoczone i Australia, jak podano w oświadczeniu. Format ten ma charakter wspólnych ćwiczeń wojskowych, które postrzegane są jako mające antychińskie ostrze.

“Japonia uważa Indie za niezbędnego partnera w osiągnięciu wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” – powiedział Hayashi na spotkaniu z liderami biznesu z obu krajów. Oznajmił, że zachęca japońskie firmy do inwestowania w 15 kluczowych sektorach uznanych przez Indie za kwalifikujące się do wsparcia dotacyjnego. Należą do nich sprzęt telekomunikacyjny, samochody i akumulatory chemiczne. „Wszystko to doprowadziło do niezwykłego wzrostu japońskich inwestycji w kluczowe technologie, takie jak sprzęt medyczny, elektronika i elektryczny sprzęt gospodarstwa domowego” – powiedział Hayashi.

Dwa rządy mają plan osiągnięcia do 2027 r. docelowej wartości japońskich inwestycji w Indiach na poziomie 35,9 miliarda dolarów.

W oświadczeniu indyjskie resortu stwierdzono, że Jaishankar i Hayashi wyrazili zadowolenie ze wzmocnienia współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa między obydwoma krajami, w tym regularnych ćwiczeń i konulstacji między wszystkmi służbami.

Ambicje indyjskiego premiera Narendry Modiego dotyczące zbudowania serktora produkcji chipów poniosły porażkę na początku tego miesiąca, gdy gigant elektroniczny Foxconn wycofał się z wartej 19,5 miliarda dolarów spółki joint venture zajmującej się półprzewodnikami zawiązanej z indyjskim konglomeratem wydobywczym Vedanta Ltd. W lutym ubiegłego roku obie firmy ogłosiły utworzenie spółki joint venture mającej na celu produkcję chipów i paneli wyświetlaczy w Indiach.

Indie uczyniły budowę sektora produkcji chipów priorytetem krajowym w ramach polityki samowystarczalności mającej na celu zapewnienie stabilnych dostaw. Rząd Modiego oferuje zachęty finansowe w tym refundacje do wysokości do 50 proc. kosztów projektu, w ramach funduszu o wartości 10 miliardów dolarów.

Indie i Japonię łączą silne powiązania gospodarcze. Wartość wymiany handlowej między obiema stronami w roku podatkowym 2021–2022 wyniosła 20,57 miliarda dolarów.

Indie są jednak także partnerem Chin w ramach nabierającego coraz większego znaczenie formatu współpracy BRICS.

apnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply