Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki podjęły na szczycie swojego formatu w Johannesburgu decyzję o jego rozszerzeniu.

Założyciele formatu BRICS zadecydowali w RPA o zaproszeniu do niego sześciu państw. Do BRICS będą mogly przystąpić Argentyna, Iran, Etiopia, Egipt, Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie, jak podała w czwartek agencja informacyjna Interfax powołując się na słowa prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosę.

Wymienione sześć państw stanie się oficjalnymi i pełnoprawnymi członkami BRICS od 1 stycznia 2024 r. Ramaphosa powiedział także, że członkowie organizacji zgodzili się co do podstawowych zasad, standardów, kryteriów i procedur. Nadchodzącą akcesję sześciu nowych krajów nazwał pierwszą fazą uzgodnionego procesu rozszerzania BRICS.

Prezydent Władimir Putin zauważył, że przyjęcie tej decyzji nie było łatwe, podobnie jak zatwierdzenie deklaracji końcowej BRICS jako całości. „Muszę zauważyć, że ta praca nie była łatwa. Prezydent Ramaphosa wykazał się niesamowitymi umiejętnościami dyplomatycznymi w koordynowaniu wszystkich stanowisk, w tym tych związanych z ekspansją BRICS” – zacytowała agencja.

Premier Indii Narendra Modi z radością przyjął decyzję o przyjęciu nowych członków do BRICS. Choć początkowo Indie były przeciwnikiem rozszerzania formatu, to w ostatnim okresie zmieniły stanowisko, o czym pisaliśmy na naszym portalu. „Ekspansja nada nam nową dynamikę” – Interfax zacytował słowa Modiego – “Wzmocni wiarę krajów w nowy porządek świata” – powiedział.

Dzień wcześniej uczestnicy szczytu zatwierdzili procedurę rozszerzania organizacji – dokument określający postanowienia i zasady, a także tryb rozpatrywania wniosków krajów pragnących zostać członkami BRICS. Nie opublikowano, jakie zasady zostały przyjęte.

Na początku szczytu oficjalne wnioski o przystąpienie do BRICS złożyło dwadzieścia krajów, a łącznie zainteresowanie przystąpieniem do organizacji wyraziło ponad 40 państw. Format ten powstał w 2006 roku i początkowo obejmowała Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Następnie dołączyła Republika Południowej Afryki.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply