Jak donosi w sobotę Agencja Prasowa Reuters, władze Iranu zgodziły się wypuścić francuskiego naukowca Rolanda Marchala. Był przetrzymywany w Iranie od stycznia 2019 roku.

Iran zgodził się wypuścić francuskiego naukowca z więzienia – pisze w sobotę Reuter. Marchal zostanie wymieniony za obywatela Iranu więzionego we Francji pod zarzutami złamania amerykańskich sankcji. Prezydent Francji optował również za uwolnieniem posiadającej francuskie obywatelstwo, Farby Adelkhah, została ona jednak zatrzymana w związku z oskarżeniami o szpiegostwo.

W zamian za naukowca do Iranu wróci Jalal Ruhollahnejad, inżynier poszukiwany przez władze Stanów Zjednoczonych za złamanie sankcji. W maju zeszłego roku, francuski rząd zgodził się na ekstradycje Ruhollahnejada do USA, aby tam stanął przed sądem i odpowiedział na zarzuty o nielegalny import technologii.

Strona amerykańska uważa, że inżynier wykradał amerykańską technologię w celu wykorzystania jej w wojskowych fabrykach. Powiązała go również z Irańską Gwardią Rewolucyjną.

Jak pisaliśmy wcześniej, Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek nałożenie kolejnych sankcji na Iran, ignorując apel Chin o zmniejszenie presji na Teheran w związku z pandemią koronawirusa.

Jak podała agencja Reutera, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział na konferencji prasowej we wtorek, że USA nakładają sankcje na dziewięć podmiotów zarejestrowanych w RPA, Hongkongu i Chinach oraz na trzech obywateli Iranu  w związku z ich zaangażowaniem w “znaczące transakcje” handlowe irańskimi produktami petrochemicznymi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pompeo nie wymienił osób objętych sankcjami, ale powiedział, że na “czarnej liście” znajdzie się firma zajmująca się zabezpieczeniem socjalnym irańskiej armii oraz jej dyrektor.

Departament Handlu USA ogłosił jednocześnie, że obejmuje sankcjami sześć osób, w tym pięciu irańskich fizyków nuklearnych oraz 18 firm za udział w irańskim programie nuklearnym, a także za wspieranie programów nuklearnych i rakietowych Pakistanu oraz modernizację rosyjskiej armii.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply