Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek nałożenie kolejnych sankcji na Iran, ignorując apel Chin o zmniejszenie presji na Teheran w związku z pandemią koronawirusa.

Jak podała agencja Reutera, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział na konferencji prasowej we wtorek, że USA nakładają sankcje na dziewięć podmiotów zarejestrowanych w RPA, Hongkongu i Chinach oraz na trzech obywateli Iranu  w związku z ich zaangażowaniem w „znaczące transakcje” handlowe irańskimi produktami petrochemicznymi.

Pompeo nie wymienił osób objętych sankcjami, ale powiedział, że na „czarnej liście” znajdzie się firma zajmująca się zabezpieczeniem socjalnym irańskiej armii oraz jej dyrektor.

Departament Handlu USA ogłosił jednocześnie, że obejmuje sankcjami sześć osób, w tym pięciu irańskich fizyków nuklearnych oraz 18 firm za udział w irańskim programie nuklearnym, a także za wspieranie programów nuklearnych i rakietowych Pakistanu oraz modernizację rosyjskiej armii.

Pompeo jasno zadeklarował na konferencji prasowej, że Waszyngton będzie kontynuował kampanię maksymalnej presji na Iran, aby zdławić zdolności tego kraju do eksportu ropy.W poniedziałek anonimowe źródła w Waszyngtonie poinformowały agencję Reutera, że jest mało prawdopodobne, by Stany Zjednoczone posłuchały apelu Chin o złagodzenie sankcji wobec Iranu w obliczu pandemii koronawirusa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sekretarz stanu USA wezwał Teheran do uwolnienia więzionych przez Iran Amerykanów. Miałby to być humanitarny gest w związku z trudną sytuacją wywołaną pandemią. Oficjalnie w Iranie zanotowano ponad 16 tys. przypadków zarażenia koronawirusem i prawie tysiąc zgonów.

CZYTAJ TAKŻE: Iran: Co najmniej 13 dygnitarzy państwowych nie żyje, 11 jest zakażonych koronawirusem

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pod koniec lutego Pompeo twierdził, że USA zaoferowały Iranowi pomoc w walce z pandemią koronawirusa. W jej ramach zniesiono sankcje związane z wymianą środków, które pomagają zwalczać zachorowania.

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz