Przedstawiciel Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego potwierdził, że wszyscy członkowie Związku poza jednym rozliczają się już za rosyjski gaz w rosyjskich rublach.

Ujawnił to członek Kolegium Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej Arzybek Kożoszew, który pojawił się na forum “Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego”, jaki rozpoczął się w środę w Moskwie. Kożoszew odpowiada w organie Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego za kwestie energetyki i infrastruktury.

“W kwestii wzajemnych rozliczeń za gaz w ramach Związku Eurazjatyckiego, niektóre kraje porozumiały się między sobą, by płacić za rosyjski gaz tylko w rosyjskich rublach, zgadzają się na to Rosja, Białoruś, Armenia i Kirgistan. Kazachstan teraz myśli o tym kierunku, chcą też handlować w walutach narodowych” – słowa Kożoszewa zacytował za agencją RIA Nowosti ormiański portal News.am

Urzędnik wyraził przekonanie, że z biegiem czasu handel walutami krajowymi będzie nabierać coraz większego znaczenia – “Rubel rosyjski będzie się umacniał, ponieważ wzajemne rozliczenia w walutach narodowych będą się nasilać we wszystkich obszarach w krajach, do których dostarczane są rosyjskie surowce i gaz”.

Przypomnijmy, że Rosja chce, aby państwa, które robią z nią interesy, dokonywały ostatecznej płatności za rosyjski gaz w rublach. Wiele państw, w tym Polska nie zgodziło się na taki sposób rozliczeń. Gazprom wstrzymał z tego powodu dostawy gazu m.in. do Polski i Bułgarii. Inne państwa zgadzają się jednak na tego rodzaju warunek, między innymi Węgry i Turcja.

Eurazjatycki Związek Gospodarczy powstał z przekształcenia Związku Celnego Rosji, Białorusi i Kazachstanu w 2014 r. Następnie dołączyły do niego Armenia i Kirgistan. Rosja promuje ideę odejścia od dolara w handlu w ramach EAES.

Według Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej w 2021 r. 71,5 proc. transakcji między państwami EAES zostało dokonanych w rosyjskim rublu, 26,2 proc. – w dolarach i euro, 1,4 proc. w kazachstańskim tenge, a 0,2 proc. w rublach białoruskich.

Czytaj także: Putin powiedział jaki gazociąg Rosjanie wykorzystają zamiast Nord Stream

news.am/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply