Podczas spotkania G20 w Rzymie USA i UE weszły w nową erę współpracy – powiedział w niedzielę prezydent USA Joe Biden na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

„USA i UE weszły w nową erę współpracy transatlantyckiej, która przyniesie korzyści wszystkim naszym obywatelom, zarówno teraz, jak i, jak sądzę, w przyszłości” – powiedział.

W porozumieniu, które zostało szybko skrytykowane przez Chiny, USA i UE zgodziły się wspólnie pracować nad „globalnym porozumieniem” w celu wspierania zrównoważonej produkcji stali i aluminium, aby zmniejszyć nadwyżkę mocy produkcyjnych i zachęcić do bardziej ekologicznej produkcji.

Jest to część dwuletniego porozumienia zawartego przez USA w celu złagodzenia ceł na europejską stal i aluminium. W zamian Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim UE tymczasowe zniesienie ceł odwetowych i wstrzymanie działań prawnych w Światowej Organizacji Handlu.

Według prezydenta Stanów Zjednoczonych umowy o stali i aluminium są dowodem siły współpracy dwustronnej i tego, co Stany Zjednoczone mogą osiągnąć współpracując z przyjaciółmi.

Szefowa KE nazwała porozumienie „ważnym krokiem” w stosunkach UE ze Stanami Zjednoczonymi.

„Przywróciliśmy zaufanie i więzi” – powiedziała.

Wcześniej Valdis Dombrovskis, unijny komisarz ds. handlu, powiedział dziennikarzom, że obie strony „zaproszą podobnie myślące gospodarki do przyłączenia się do tego porozumienia”.

CZYTAJ TAKŻE: Szczyt G20: Zatwierdzono globalny podatek dla wielkich korporacji

Kresy.pl / interfax.com.ua / ft.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz