Rosyjski potentat złożył w poniedziałek wniosek o renegocjacje ceny gazu w kierunku jej podwyższenia.

Wniosek Gazpromu i Gazpromexportu wpłynął do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Był on niejako odpowiedzią na wniosek polskiego operatora, który 1 listopada zwrócił się do rosyjskiego potentata gazowego o otwarcie rozmów o obniżeniu ceny gazu dostarczanego w ramach tak zwanego „kontraktu jamalskiego”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Kontrakt na gaz transportowany gazociągiem „Jamał” zakłada możliwość jego renegocjacji raz na trzy lata, jak przypomina portal telewizji TVN24. Taka możliwość pojawiła się właśnie z początkiem listopada i PGNiG natychmiast z niej skorzystało. Uzasadnieniem dla zmiany ceny za rosyjski surowiec mogą być „zmiany rynkowe”. W ciągu ostatnich trzech lat cena gazu na światowych rynkach spadła.

PGNiG uważa więc, że poniedziałkowy wniosek Rosjan „jest niezasadny oraz nie spełnia wymogów formalnych opisanych w kontrakcie jamalskim, a w rezultacie jest bezskuteczny”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kontrakt jamalski został podpisany w 1996 r. W zeszłym roku PGNiG poinformowało Gazprom, że nie zamierza go przedłużać w związku z czym przestanie on obowiązywać z dniem 31 grudnia 2022 roku.

tvn24.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz