W czwartek 20 lutego, przedstawiciele Izraela i Autonomii Palestyny poinformowały o dojściu do porozumienia w sprawach gospodarczych i rolniczych – informuje dziennik Haaretz.
Autonomia Palestyny i Izrael doszły w czwartek do porozumienia w sprawie wymiany gospodarczej – informuje Haaretz. Strona izraelska wycofa się z sankcji nałożonych na Zachodni Brzeg Jordan i Strefę Gazy. Palestyńczycy zobowiązali się do zaprzestania bojkotu pochodzących z Izraela produktów.
Pierwsza decyzja o zaprzestaniu bojkotu zapadła już grudniu ub. roku. Strony zgodziły się zakończyć bojkot swoich towarów, przy czym Autonomia Palestyńska miała sprowadzać cielęta z Izraela w ograniczonej liczbie. Sprzeciwili się takiemu porozumieniu izraelscy hodowcy, którzy zażądali wprowadzenia zakazu importu warzyw z Zachodniego Brzegu, by zmusić Palestyńczyków do dalszych ustępstw. Wojna handlowa dalej trwała.
Pierwszego lutego w związku z sytuacją gospodarczą i planem przedstawionym przez Donalda Trumpa, Palestyna zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Palestyńczycy zapowiedzieli wcześniej zerwanie stosunków z Izraelem przez „rażące naruszenia porozumień ze strony Izraela” – wedle Abbasa to Izrael ponosi wszelką odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.
Na początku lutego Naftali Bennett nakazał blokadę importu produktów rolnych z Autonomii Palestyńskiej. W piątek 7 lutego ogłoszono, że od niedzieli 9 lutego wchodzi w życie dodatkowa sankcja – zakaz eksportu wszystkich palestyńskich produktów na światowe rynki przez granicę z Jordanią.
Izraelczycy ogłosili, że blokada zostanie zniesiona, jeśli Autonomia Palestyńska wycofa się z bojkotu izraelskiego bydła. Sankcje mają być stopniowo zwiększane, dopóki Palestyńczycy nie ustąpią.
Jak pisaliśmy, Zachodni Brzeg tylko formalnie podlega władzy Autonomii Palestyńskiej. W praktyce usiany jest nielegalnymi osiedlami żydowskich kolonistów, tak że większość obszaru Zachodniego Brzegu znajduje się pod kontrolą izraelskiej armii. Kontrola ta jest niezwykle restrykcyjna i realizowana przez szereg posterunków wojskowych rozlokowanych na drogach wewnątrz Zachodniego Brzegu oraz na granicy z Jordanią.
Haaretz/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!