W czwartek 20 lutego, przedstawiciele Izraela i Autonomii Palestyny poinformowały o dojściu do porozumienia w sprawach gospodarczych i rolniczych – informuje dziennik Haaretz.

Autonomia Palestyny i Izrael doszły w czwartek do porozumienia w sprawie wymiany gospodarczej – informuje Haaretz. Strona izraelska wycofa się z sankcji nałożonych na Zachodni Brzeg Jordan i Strefę Gazy. Palestyńczycy zobowiązali się do zaprzestania bojkotu pochodzących z Izraela produktów.

Pierwsza decyzja o zaprzestaniu bojkotu zapadła już grudniu ub. roku. Strony zgodziły się zakończyć bojkot swoich towarów, przy czym Autonomia Palestyńska miała sprowadzać cielęta z Izraela w ograniczonej liczbie. Sprzeciwili się takiemu porozumieniu izraelscy hodowcy, którzy zażądali wprowadzenia zakazu importu warzyw z Zachodniego Brzegu, by zmusić Palestyńczyków do dalszych ustępstw. Wojna handlowa dalej trwała.

Pierwszego lutego w związku z sytuacją gospodarczą i planem przedstawionym przez Donalda Trumpa, Palestyna zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Palestyńczycy zapowiedzieli wcześniej zerwanie stosunków z Izraelem przez „rażące naruszenia porozumień ze strony Izraela” – wedle Abbasa to Izrael ponosi wszelką odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.

Na początku lutego Naftali Bennett nakazał blokadę importu produktów rolnych z Autonomii Palestyńskiej. W piątek 7 lutego ogłoszono, że od niedzieli 9 lutego wchodzi w życie dodatkowa sankcja – zakaz eksportu wszystkich palestyńskich produktów na światowe rynki przez granicę z Jordanią.

Izraelczycy ogłosili, że blokada zostanie zniesiona, jeśli Autonomia Palestyńska wycofa się z bojkotu izraelskiego bydła. Sankcje mają być stopniowo zwiększane, dopóki Palestyńczycy nie ustąpią.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, Zachodni Brzeg tylko formalnie podlega władzy Autonomii Palestyńskiej. W praktyce usiany jest nielegalnymi osiedlami żydowskich kolonistów, tak że większość obszaru Zachodniego Brzegu znajduje się pod kontrolą izraelskiej armii. Kontrola ta jest niezwykle restrykcyjna i realizowana przez szereg posterunków wojskowych rozlokowanych na drogach wewnątrz Zachodniego Brzegu oraz na granicy z Jordanią.

Haaretz/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply