Talibowie wykluczyli nawiązanie stosunków z Izraelem

Rzecznik prasowy talibów powiedział, że Afganistan pod rządami tego ugrupowania będzie chciał nawiązać stosunki ze wszystkimi krajami poza jednym – Izraelem.

Jak podał w środę portal Times of Israel, jeden z rzeczników talibów, Suhail Szahin, powiedział rosyjskiej agencji Sputnik News, że talibowie, którzy utworzyli w Afganistanie swój rząd, są gotowi nawiązać więzi z całym światem, w tym z USA.

„Tak, oczywiście, w nowym rozdziale, jeśli Ameryka chce mieć z nami relacje, które będą leżeć w interesie obu krajów i obu narodów, i jeśli chcą uczestniczyć w odbudowie Afganistanu, to są mile widziani” – powiedział Szahin o Amerykanach.

Szahin wykluczył natomiast nawiązanie relacji z państwem żydowskim.

„Oczywiście nie będziemy mieć żadnych relacji z Izraelem. Chcemy mieć relacje z innymi krajami, Izraela nie ma wśród tych krajów” – powiedział rzecznik.

Times of Israel przypomniał, że w sierpniu Suhail Szahin wywołał sensację udzielając wywiadu izraelskiemu nadawcy publicznemu Kan. Później rzecznik wyjaśnił, że został wprowadzony w błąd i nie wiedział, że wypowiada się dla medium z Izraela.

We wtorek talibowie powołali nowy rząd tymczasowy składający się wyłącznie z mężczyzn, wysoko postawionych członków tego ruchu. Premierem ma zostać mułła Mohammad Hasan Achund, minister w okresie brutalnych rządów talibów w latach 90. Na kluczowe stanowisko ministra spraw wewnętrznych powołany został Sirajuddin Haqqani, jeden z założycieli siatki Haqqani, sklasyfikowanej przez Waszyngton jako grupa terrorystyczna. Jest jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi przez FBI ze względu na udział w atakach samobójczych i powiązania z Al-Kaidą.

CZYTAJ TAKŻE: Kobiety protestowały w Kabulu, talibowie rozgonili tłum strzelając w powietrze

Kresy.pl / timesofisrael.com / aljazeera.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply