W sobotę w Kabulu odbył się protest kobiet domagających się praw od nowych rządzących Afganistanem – poinformował portal France 24. Talibowie w celu rozproszenia tłumu oddali strzały w powietrze.

Jak poinformował portal France 24 w sobotę w Kabulu odbył się protest kobiet domagających się praw od nowych rządzących Afganistanem. Talibowie w celu rozproszenia tłumu oddali strzały w powietrze.

Marsz kobiet rozpoczął się spokojnie. Demonstranci złożyli wieniec przed Ministerstwem Obrony Afganistanu, aby uczcić afgańskich żołnierzy, którzy zginęli w walce z talibami, zanim wkroczyli do pałacu prezydenckiego.

„Jesteśmy tutaj, aby uzyskać prawa człowieka w Afganistanie” – powiedziała 20-letnia protestująca Maryam Naiby. “Kocham mój kraj. Zawsze tu będę.” Kiedy krzyki protestujących stawały się coraz głośniejsze, kilku talibskich urzędników wyszło naprzeciw tłumu, by zapytać, co chcą powiedzieć.

Otoczona przez innych demonstrantów Sudaba Kabiri, 24-letnia studentka uniwersytetu, powiedziała, że prorok Islamu dał kobietom prawa, a one ich chcą. Urzędnik talibów obiecał, że kobiety otrzymają swoje prawa, ale te były sceptyczne.

Kiedy demonstranci dotarli do pałacu prezydenckiego, w tłum wpadło kilkunastu bojowników talibów, strzelając w powietrze i zmuszając demonstrantów do ucieczki. Kabiri, która rozmawiała z The Associated Press, powiedziała, że również wystrzelili gaz łzawiący.

Jak informowaliśmy, zastępca szefa biura politycznego talibów w Katarze, Sher Mohhamad Abbas Stanikzai powiedział, że kobiety mogą kontynuować swoją pracę, ale na najwyższych stanowiskach lub w rządzie kobiet nie będzie. Informacje o tym, że w nowym afgańskim rządzie nie będzie kobiet-ministrów, przekazał również rzecznik talibów Zabihullah Mujahid w wywiadzie dla włoskiej La Repubblica.

Jednocześnie podkreślił, że „kobiety mogą pracować w ministerstwach, policji czy np. w sądownictwie jako pomocnice”. Zapytany o to, kiedy zostanie ujawniony skład rządu, Mudżahid powiedział, że talibowie stworzą „rząd jedności narodowej tak szybko, jak to możliwe”.

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply