Migranci, którzy wkroczyli do Polski z Białorusi nie chcą azylu lecz powrotu

Irakijczycy, którzy trafili do ośrodka do migrantów w Wędrzynie wybrali powrót do Iraku zamiast uchodźctwa.

Reporter radia RMF FM dowiedział się od Straży Granicznej, że spośród Irakijczyków przebywających w zamkniętym ośrodku dla migrantów na poligonie w Wędrzynie w województwie lubuskim, żaden nie zamierza ubiegać się o status uchodźcy w Polsce. Zamiast azylu w naszym kraju skłaniają się ku powrotowi do ojczyzny.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W ośrodku w Wędrzynie przebywa łącznie 84 obywateli Iraku. Zostali oni ujęci przez Straż Graniczną po nielegalnym przekroczeniu granicy Polski z terytorium Białorusi. Teraz służba wynajmuje samolot by odesłać ich do ojczyzny. To nie jedyny lot czarterowy jaki organizuje SG. Według informacji RMF FM podanych na portalu rozgłośni, służba chce wysłać jeszcze jeden wyczarterowany samolot, który wyruszy do sąsiadującego z Afganistanem Tadżykistanu.

Koszt wynajmu samolotów zostanie pokryty z funduszy unijnych w wymiarze 75 lub 100 proc.

 

W ciągu sierpnia znacznie wzrosła liczba osób nielegalnie przekraczających granicę Polski od strony Białorusi. Od kilku tygodni grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nie przeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwy i Łotwy. Władze Litwy uzyskały potwierdzenie, że migranci pojawiają się na granicach przy współudziale białoruskich instytucji i służb.

Rząd Mateusza Morawieckiego zareagował na tę sytuacje wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze 115 miejscowości na Podlasiu i 68 w województwie lubelskim położonych wzdłuż granicy Białorusi. Wniosek został zaakceptowany przez prezydenta Andrzeja Dudę i potwierdzony przez Sejm.

rmf24.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz