Dowództwo izraelskiej armii ogłosiło w niedzielę, że wprowadzi blokadę terytoriów palestyńskich w rocznicę powstania Izraela.

Zgodnie z tradycyjnym żydowskim kalendarzem księżycowym, tegoroczny Dzień Niepodległości, czyli 70 rocznic proklamowania syjonistycznego państwa, będzie obchodzony 19 kwietnia. W związku z uroczystościami, dowództwo izraelskiej armii już zapowiedziało „generalne zamknięcie” Strefy Gazy, i Zachodniego Brzegu Jordanu. Komunika cytuje „Jerusalem Post”. O ile w przypadku tej pierwszej enklawy nie oznacza to wielkich zmian, bowiem Strefa Gazy jest niemal permanentnie odcięta od świata przez Izraelczyków i Egipcjan, o tyle blokada Zachodniego Brzegu będzie oznaczać poważne problemy dla mieszkających tam Palestyńczyków.

Inaczej niż niewielki obszar Strefy Gazy, znacznie rozleglejszy Zachodni Brzeg tylko formalnie podlega władzy Autonomii Palestyńskiej. W praktyce usiany jest nielegalnymi osiedlami żydowskich kolonistów, tak że większość obszaru Zachodniego Brzegu znajduje się pod kontrolą izraelskiej armii. Kontrola ta jest niezwykle restrykcyjna i realizowana przez szereg posterunków wojskowych rozlokowanych na drogach. Na granicy i wewnątrz Zachodniego Brzegu.

„Generalne zamknięcie” Zachodniego Brzegu oznacza najpoważniejsze kłopoty dla Palestyńczyków pracujących na terytorium Izraela. Blokada będzie trwać od północy 16 kwietnia do północy 19 kwietnia. Przekraczanie granicy będzie dozwolone jedynie dla transportów pomocy humanitarnej oraz pojazdów medycznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rocznica proklamowania Izraela jest źródłem napięć. Przez Palestyńczyków jest odbierany jako tragedia setek tysięcy arabskich mieszkańców ziem zajętych przez syjonistów. Napady syjonistycznych bojówek na arabskie wioski, z których najbardziej znanym jest masakra mieszkańców wsi Dajr Jasin, wywołały falę ucieczek. Ocenia się, że wiosną 1948 roku z ziem zajętych przez syjonistów uciekło ponad 700 tys. Palestyńczyków. Ich potomkowie do dziś oczekują na możliwość powrotu w obozach znajdujących się w sąsiednich państwach: Libanie, Syrii, Jordanii i w Strefie Gazy.

W tej ostatniej manifestacje w rocznicę „Katastrofy”, jak Palestyńczycy nazywają proklamowanie Izraela, rozpoczęły się już 30 marca. Zostały one brutalnie spacyfikowane przez izraelskich żołnierzy. Zginęło kilkadziesiąt osób.

jpost.com/kresy.pl

 

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz