Setki członków i sympatyków Obozu Narodowo-Radykalnego zebrało się w Gdańsku by obchodzić 84 rocznicę powstania swojej organizacji.

ONR powstał pierwotnie 14 kwietnia 1934 roku założony przez studentów warszawskich uczelni. Po upadku komunizmu grupy młodzieży o poglądach narodowych inicjowała lokalnie grupy nawiązujące do historycznej nazwy, jednak dopiero w zeszłej dekadzie przekształciły się on w konfederację a następnie jednolitą organizację.

W sobotę oenerowcy zjechali się w Gdańsku by świętować rocznicę powstania organizacji. Obecni byli przedstawiciele organizacji z całej Polski. Zjazd otworzyła o godzinie 14 msza w intencji historycznych założycieli i przedwojennych przywódców organizacji Jana Mosdorfa, Henryka Rossmana i Bolesława Piaseckiego.

Główny wiec rozpoczął się o godzinie 16 w sali BHP w Stoczni Gdańskiej. Przemawiał aktualny kierownik główny organizacji Aleksander Krejckant, były przywódca Artur Zienkiewicz oraz Adam Seweryn z Rady Głównej organizacji. „Stocznia Gdańska to wyjątkowe miejsce. Miejsce, w którym nastąpiła rewolucja godności. Ta rewolucja jest znów potrzebna polskim rodzinom” – stwierdził w czasie swojego przemówienia ten pierwszy. Jednoznacznie cel organizacji przedstawił Zienkiewicz – „Polska musi pozostać jednolita kulturowo i homogeniczna etnicznie. Będziemy bronić naszych granic przed imigrantami”. Z kolei Seweryn podkreślał w czasie swojego wystąpienia dystans wobec liberalnej prawicy co odzwierciedlało nacisk na wrażliwość społeczną, jak wybrzmiewała w przemówieniach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak powiedział naszemu portalowi rzecznik ONR Tomasz Kalinowski, rocznicowy zjazd był także okazją dla „wytyczenia kierunków” działań organizacji na następny rok. Zebrani dyskutowali o zmianach pokoleniowych we władzach ONR jakie mają nastąpić na zjeździe w czerwcu.

Po wiecu narodowi radykałowie przemaszerowali ulicami Gdańska. Marsz rozpoczął się przy pomniku Poległych Stoczniowców. Zakończył na ulicy Długiej, nieopodal fontanny Neptuna. Maszerujący skandowali hasła: „Bóg, honor, ojczyzna”, „Precz z Unią Europejską”. Wybrzmiały także hasła antybanderowskie, a także hasło „Żadnych wojen za Izrael”, wyrażające dezaprobatę narodowców dla ataku mocarstw zachodnich na Syrię i poparciem jakiego udzielił atakowi prezydent Duda.

twitter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz