Wielkość dostaw wody ze studni głębinowych w Symferopolu od kwietnia 2021 roku wzrośnie o ponad połowę – zapowiedział rosyjski premier Krymu Siergiej Aksionow.

Jak pisaliśmy, po 2014 roku Ukraina wstrzymała dostawy wody na zajęty przez Rosjan Krym. Do tego czasu większość dostaw wody na półwysep (nawet 85 proc.) była dostarczana z Dniepru przez Kanał Północnokrymski. Od ubiegłego roku w związku z suszą niedobory wody na Krymie stały się jeszcze bardziej odczuwalne. Od końca sierpnia br. w Symferopolu i 39 innych krymskich miejscowościach wprowadzono czasowe ograniczenia w dostawach wody. Jednocześnie rosyjskie władze zaczęły szukać sposobów na uzupełnienie niedoborów wody. W poniedziałek premier Krymu Siergiej Aksionow zapowiedział zwiększenie dostaw wody ze studni głębinowych.

Według Aksionowa do 1 kwietnia 2021 roku planowane jest zakończenie prac wiertniczych przy kilku ujęciach wody, aby zapewnić dostawy wody do stolicy Krymu – Symferopola. Władze chcą dostarczać 110 tys. metrów sześciennych wody na dobę z ujęć podziemnych.

Premier Krymu mówił, że rezerwy wielu ujęć podziemnych okazały się wyższe niż przewidywano. Jednocześnie prognozy pogody nie dają nadziei na uzupełnienie zbiorników naziemnych przez opady deszczu.

Jak pisze Interfax, po raz pierwszy Symferopol zaczęto zaopatrywać wodą pochodzącą ze studni latem tego roku. Według najnowszych danych państwowego przedsiębiorstwa „Woda Kryma” obecnie miasto otrzymuje ponad 70 tys. metrów sześciennych ze źródeł podziemnych, a 50 tys. – ze zbiorników naziemnych.

Niski poziom wody na Krymie według prognoz może się utrzymywać w 2021 roku. Od listopada zaopatrzenie w wodę w Symferopolu zostało ograniczone do czterech godzin dziennie. Od 23 września wody nie ma w nocy w kurorcie Ałuszta i wielu wioskach na południu półwyspu, od listopada – w Jałcie. W Eupatorii wyłączono ciepłą wodę.

Według Interfaxu rosyjski rząd opracował kompleksowy plan zapewnienia dostaw wody na Krym. Obejmuje on 14 działań, w tym zagospodarowanie nowych źródeł, budowę obiektów hydrotechnicznych oraz remont infrastruktury. Na te projekty zostanie przeznaczonych 48 miliardów rubli. We wrześniu br. Aksionow zapowiedział zbudowanie na półwyspie zakładu odsalania wody morskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina zaocznie aresztowała 44 rosyjskie samoloty pasażerskie, które latały na Krym

Kresy.pl / Interfax

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply