Rosyjski premier Krymu Siergiej Aksionow zapowiedział zbudowanie na półwyspie zakładu odsalania wody morskiej. Jest to konieczne, aby rozwiązać problemy z wodą w Symferopolu.

Jak podaje agencja Interfax, Aksionow powiedział w piątek, że rosyjskie ministerstwo przemysłu i handlu na polecenie Władimira Putina przygotowuje propozycję rozwiązania problemów z wodą w stolicy Krymu Symferopolu poprzez budowę stacji odsalania. Według niego propozycja zostanie przedstawiona w ciągu dwóch tygodni. Zakład miałby powstać na brzegu Morza Czarnego w pobliżu wsi Nikołajewka, 30 kilometrów w linii prostej od Symferopola.

„W kraju nikt nigdy nie realizował takich projektów. Faktycznie decyzja, która zostanie tu podjęta, będzie wyjątkowa” – uważa Aksionow.

Przywódca Krymu zaznaczył, że opracowywane są też inne projekty mające na celu zmniejszenie problemu z wodą, w tym prace wiertnicze w celu dotarcia do podziemnych źródeł. „Nikt nie śpi, wszystkie możliwe opcje, wierzcie, zostały obliczone dawno temu” – zapewniał krymski polityk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, do 2014 roku większość wody na Krym (nawet 85 proc.) była dostarczana z Dniepru przez Kanał Północnokrymski. Po zajęciu półwyspu przez Rosję Ukraina przerwała dostawy wody zapowiadając, że kurek zostanie w pełni odkręcony dopiero po całkowitym opuszczeniu półwyspu przez Rosjan. Od ubiegłego roku w związku z suszą niedobory wody na Krymie stały się jeszcze bardziej odczuwalne. Od końca sierpnia br. w Symferopolu i 39 innych krymskich miejscowościach wprowadzono czasowe ograniczenia w dostawach wody.

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz