Użytkownicy aplikacji Apple w Rosji zobaczą Półwysep Krymski na mapie lub prognozę pogody dla Sewastopola jako odnoszące się do terytorium Federacji Rosyjskiej.

O zmianie w ustawieniach aplikacji oferowanych przez amerykańskiego potentata cyfrowego poinformowała w środę izba niższa rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa. „Krym i Sewastopol ukazują się teraz w aplikacjach Aplle jako terytorium rosyjskie” – napisano w informacji. Piszący o sprawie portal BBC informuje, że jego rosyjscy korespondenci sprawdzili ich działanie na kilku iPhonach i faktycznie doszło do zmian jakie ogłosił rosyjski parlament.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

BBC przypomina, że rozmowy między przedstawicielami rosyjskiego parlamentu i koncernu trwały od kilku miesięcy. Początkowo pracownicy tego ostatniego zadeklarowali, że Krym może być pokazywany na urządzeniach sprzedawanych w Rosji jako terytorium o nieokreślonej przynależności politycznej (tak prezentuje półwysep aplikacja Google). Rosjanie jednak nie ustępowali. Wasilij Piskariow, przewodniczący parlamentarnego komitetu bezpieczeństwa i walki z korupcją deklarował, że działalność Apple’a w Rosji musi być zgodna z jej konstytucją. Komentując w środę wprowadzoną przez Apple zmianę rosyjski parlamentarzysta stwierdził – „dostaliśmy wszystko co chcieliśmy”.

Na sytuację zareagowała już ambasada Ukrainy, które wezwała Aplle by „poprawić niektóre oznaczenia Krymu jako części Rosji w aplikacjach koncernu”. Ukraińskie przedstawicielstwo dyplomatyczne zwróciło się też w tej sprawie do Departamentu Stanu, jak podała agencja informacyjna UNIAN. Decyzję koncernu skrytykował na Twitterze także minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko.

Czytaj także: Zełenski i Putin będą rozmawiać w cztery oczy?

bbc.com/unian.net/ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz